Akcja „Usunięto Jezusa”

 
Również w tym roku dzieci z Ruchu Focolari - Geny 4, przeprowadzą tę akcję, przypominając wszystkim o prawdziwym znaczeniu Bożego Narodzenia.

W obecnej sytuacji pandemii, która zmusza nas do unikania osobistych kontaktów, Geniny 4 i Geny 4 – dzieci z Ruchu Focolari, zadały sobie wiele pytań, jak przygotować się do Bożego Narodzenia: „Jak przeprowadzimy w tym roku akcję Usunięto Jezusa? Czy będzie można się zebrać, aby przygotować gipsowe figurki Dzieciątka Jezus? Czy będziemy mogli wyjść na ulice, aby podarować Jezuski ludziom?”.

Rozpoczęta w 1997 roku akcja „Usunięto Jezusa” ma jasno określony cel: nie ulec duchowi konsumpcjonizmu, przywrócić świętom Bożego Narodzenia ich prawdziwe znaczenie. Pomysł zrodził się podczas pobytu Chiary Lubich w okresie przedświątecznym w Szwajcarii. Spacerując rozświetlonymi ulicach dużego miasta, podziwiła mnóstwo świateł, wspaniałe świąteczne dekoracje, ale w tym wszystkim brak było odniesienia do istoty świąt Bożego Narodzenia.

Napisała wtedy: „ten bogaty świat »przywłaszczył sobie« Boże Narodzenie i otaczający je splendor, ale wyparł się Jezusa! (…) Skupia się na świętach Bożego Narodzenia, licząc na najlepsze dochody w roku, ale wcale nie myśli o Jezusie”. Tak więc od 1997 r. tysiące Genów 4 na całym świecie przyjęło zaproszenie Chiary, by na nowo postawić Jezusa w centrum Bożego Narodzenia.

W ostatnich latach, kiedy nie było wyjątkowej sytuacji  związanej z pandemią Covid-19, na ulicach i placach, na rynkach, w centrach handlowych, w szkołach, Geny 4 ofiarowały ludziom gipsowe figurki Dzieciątka Jezus lub stworzone przez siebie różnego rodzaju szopki świąteczne, razem z tekstem Chiary Lubich zatytułowanym „Usunięto Jezusa”.

Te działania zawierają w sobie również nieodłączny wymiar „daru”, dostrzegania drugiego. Dlatego Geny 4 każdego roku myślały również o inicjatywach na rzecz swoich rówieśników, którym w niektórych częściach świata, jak Dzieciątku Jezus, brakuje tego, co konieczne. Ludzie, którzy otrzymują gipsowego Jezusa często spontanicznie przekazują ofiarę na proponowane cele.

Na Boże Narodzenie 2019 roku, dzięki zebranym funduszom, światowe Centra Gen 4 pomogły „Centrum Social Unidad” w Bogocie (Kolumbia), które przyjmuje dzieci imigrantów z Wenezueli oraz instytutowi dla dzieci głuchoniemych IRAP, Institut de Rééducation Audio Phonétique z Libanu.

W tym roku wszystko będzie trochę inne niż zwykle: pandemia nie pozwala na wiele rzeczy, ale nie zabrakło pomysłów i kreatywności, aby spróbować przeprowadzić akcję i sprawić, aby Jezus z powrotem stanowił centrum Bożego Narodzenia. Jak wykonać i podarować gipsowe figurki Dzieciątka Jezus? W rodzinie, w małych grupach, w sąsiedztwie, w parafiach, przestrzegając wszelkich środków ostrożności i zasad sanitarnych.

W tym roku zdecydowaliśmy się pomóc „Collegio Fiore” w Gwatemali. Pandemia spowodowała, że sytuacja ekonomiczna tak się tam pogorszyła, że było konieczne czasowe zawieszenie działalność szkolnej. Chcemy ich wesprzeć dzięki tej akcji, aby jak najszybciej wiele dzieci mogło wrócić do szkoły i by polepszyły się warunki ich życia.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę internetową Gen4.

Lorenzo Russo

W  Krakowie Maja, Antoś, Zuzia i Staś wzięli udział w tegorocznej akcji i podarowali Jezuski  członkom własnych  rodzin  oraz najbliższym sąsiadom. Wszystkie figurki dzieciątka Jezus zostały rozdane 🙂 

Składane ofiary przeznaczyliśmy na wsparcie lokalnej akcji Ojców Trynitarzy, którzy przed świętami przygotowują skromne upominki- zestawy żywności wraz z opłatkiem i życzeniami dla kobiet i mężczyzn osadzonych w dwóch krakowskich więzieniach.

Regulamin(500)