Liban: podnieść się z ruin  

 
Po niszczycielskiej eksplozji w Bejrucie, która miała miejsce 4 sierpnia, lokalna społeczność Focolare wraz ze stowarzyszeniem Humanité Nouvelle podjęli natychmiastowe działania, aby zaspokoić najpilniejsze potrzeby ludzi dotkniętych katastrofą.

Ponad 100 zabitych i 4 000 rannych to skutek ogromnej eksplozji, która miała miejsce we wtorek 4 sierpnia o godzinie 18.10 czasu lokalnego w okolicy portu stolicy Libanu, Bejrutu. Okna i szklane drzwi uległy zniszczeniu w odległość 10 kilometrów od miejsca katastrofy. Rząd mówi o około 300 000 mieszkańcach, którzy stracili dach nad głową. Już przed tą katastrofą kraj cedrów znalazł się w obliczu silnego kryzysu gospodarczego, dodatkowo wzmocnionego skutkami pandemii koronawirusa. Według oficjalnych źródeł ponad 45 proc. ludności żyje w biedzie, a bezrobocie wzrosło do 35 proc. Eksplozja z 4 sierpnia to kolejny silny cios nie tylko dla gospodarki i infrastruktury Libanu, ale także dla ducha narodu, który w ostatnich dziesięcioleciach doświadczył tak wielu aktów przemocy .

Jak wszystkie organizacje humanitarne, agencja Focolare „Humanité Nouvelle” zaczęła pomagać najbardziej poszkodowanym. Dzięki pomocy lokalnej społeczności Ruchu osobom, które straciły domy zostało udostępnione Centrum Mariapoli „La Sorgente” w Ain Aar koło Bejrutu. Grupy młodzieży i dorosłych poszły nieść pomoc rodzinom i innym osobom najbardziej poszkodowanym, zbierając informacje o ich potrzebach: od żywności po środki do ​​sprzątania domów i mieszkań.

________________________________________
Koordynacja pomocy kryzysowej Ruchu Focolari będzie się odbywała za pośrednictwem organizacji AMU i AFN. Dla osób z Polski, które chciałyby pomóc podajemy nr konta:

 

BNP Paribas  08 1600 1101 0003 0502 1306 8001

Tytuł przelewu: POMOC – LIBAN

Regulamin(500)