Chile. Młodzieżowy projekt edukacji ekologicznej

 
Javier, siedemnastolatek z Chile, otrzymał nieoczekiwaną propozycję. Zapoczątkowało to jego zaangażowanie w dziedzinie ekologii, które obecnie stało się bardzo poważne.

Zawsze kochałem naturę i miałem z nią szczególny kontakt. W 2017 roku dowiedziałem się o poważnych szkodach, jakie ludzkość wyrządza planecie, ale – powiedziałem sobie – co może zrobić zwykły nastolatek, aby zmienić rzeczywistość planety? Jednak pewnego dnia ciocia zaprosiła mnie do udziału w Forum Zrównoważonego Rozwoju w siedzibie Cepal (Komisja Gospodarcza dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów). Byłem zaskoczony tą propozycją. Ciocia wyjaśniła mi, że nastolatkowie powinni podejmować ważne decyzje, bo dla dobra naszej przyszłości ich głos powinien być słyszalny. Zdecydowałem się więc wziąć udział w Forum i z pomocą szkoły zaangażowałem w nie też innych kolegów, którzy interesują się kwestiami społecznymi i środowiskowymi. Podczas Forum dowiedzieliśmy się o 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju oraz działaniach, które dla ich osiągnięcia są realizowane w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Mogliśmy też powiedzieć o naszych przemyśleniach. Wśród przedstawionych inicjatyw poruszyła nas działalność „Concausy”, który jest częścią organizacji pozarządowej „America Solidale” („Solidarna Ameryka”). Przeciwdziała on ubóstwu dzieci i kształci młodzież, aby mogła się w przyszłości dokonywać pozytywnych przemian.

Dlatego z dwoma kolegami zdecydowaliśmy się zaproponować w naszej szkole projekt związany z „Concausą”, ale nie odnieśliśmy sukcesu. Po pewnym czasie, biorąc pod uwagę nasze zainteresowanie tymi zagadnieniami, „Concausa” postanowił stworzyć w naszej szkole laboratorium o nazwie „Azionatori”, aby pomóc nam w lepszym opracowaniu projektu.

Widzieliśmy, że podczas przerw uczniowie dużo śmieci rzucają na ziemię. Dlatego postanowiliśmy zachęcić wszystkich do segregacji śmieci i recyklingu, aby tworzyć w ten sposób kulturę ekologiczną. Tak narodził się projekt „Eko-edukacja”. Najwięcej było kartonów, które wykorzystaliśmy do stworzenia „eko-pojemników”, w których możemy segregować odpady, wykorzystujemy je również do produkcji ekologicznych cegieł. Dzięki naszej akcji wielu kolegów z klasy nauczyło się recyklingu i teraz zaangażowali swoich rodziców, aby robili to w swoich domach. W międzyczasie, także razem z Młodzieżą dla Jedności z Ruchu Focolari, do której należę, podczas naszych okresowych spotkań uczestniczyliśmy w warsztatach i wykładach dotyczących środowiska.

Po roku pracy w naszym projekcie „Eko-edukacja” zostaliśmy wybrani do reprezentowania Chile na forum dla całej Ameryki Południowej, które odbywa się co roku w naszym kraju. Byłem wśród uczestników. To było niezapomniane przeżycie. Spotkałem ludzi z wielu krajów, z wielu kultur: wzajemne poznanie się sprawiło, że ​​poczuliśmy, że jesteśmy jedną rodziną, pokoleniem walczącym o lepszą przyszłość. Ostatniego dnia zostaliśmy zaproszeni do wygłoszenia referatu przed władzami „America Solidale”, Unicef ​​i Cepal na temat różnych realiów, w jakich żyjemy w naszych krajach, oraz tego, w jaki sposób przyczyniamy się do ochrony środowiska. Teraz razem z uczestnikami spotkania kontynuujemy współpracę poprzez rozmowy wideo. Tak powstał projekt „1000 działań na rzecz zmiany”, który ma na celu generowanie ekologicznych działań łagodzących kryzys klimatyczny. Ja zostałem wybrany jako przedstawiciel Chile.

To jest doświadczenie Javiera przedstawione z okazji rozpoczęcia kampanii Pathway 2020-2021 „Dare to care”.

 

 

Regulamin(500)