Droga pogłębiania wiary

 
Kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2023 roku w Lizbonie. Mariana Vaz Pato z Ruchu Focolari opowiada nam o trwających pracach.

Następny Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w 2023 roku w Lizbonie, stolicy Portugalii, pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Pandemia stawia wiele pod znakiem zapytania, ale prace przygotowawcze trwają już od pewnego czasu. Mariana Vaz Pato, młoda kobieta z Ruchu Focolari, jest częścią lokalnego zespołu, który współpracuje przy realizacji tego wydarzenia.

Wybrane przez papieża motto ŚDM przypomina o wypowiedzianym przez Maryję „tak” wobec Boga i o Jej pospiesznym udaniu się do kuzynki Elżbiety, o czym opowiada Ewangelia. Co to oznacza dzisiaj dla młodych ludzi, zwłaszcza w czasie pandemii?

Po pierwsze papież stawia przed nami wyzwanie, abyśmy wyszli z naszej strefy komfortu, wstali i poszli na spotkanie drugiego człowieka. Po drugie, powinniśmy jak Maryja, powiedzieć Bogu nasze „tak” i wyruszyć na misję. Papież wybrał ten temat w 2019 roku, zanim nastała pandemia. Teraz może się on wydawać sprzeczny z tym, co przeżywamy, ale mówi nam, że pandemia nie może być przeszkodą w podążaniu za Bogiem, który czyni możliwym to, co wydaje się niemożliwe.

Młodzi z całego świata są zachęcani, aby wzorować się w swym życiu na Maryi. Jest to wzniosły wzór. Jak może Ona nas inspirować w naszym codziennym życiu?

W Panamie papież powiedział, że Maryja jest „influencerką” Boga i że w swojej prostocie powiedziała swoje „tak”, przez co stała się najbardziej wpływową kobietą w historii. To prawda, że przemiana świata jest ambitną misją, ale Maryja była w stanie tego dokonać dzięki swoim cnotom. Jeśli podążamy za Jej przykładem, jesteśmy na właściwej drodze.

Na jakim etapie są przygotowania do spotkania? Ilu młodych się spodziewacie?

Obecnie trudno jest to przewidzieć. W październiku zaprezentowano logo, w listopadzie odbyła się uroczystość wręczenia symbolu, a niedawno rozpoczęto prace nad hymnem. Opracowano również program katechez, aby ŚDM nie były tylko zwykłym wydarzeniem, ale drogą pogłębiania wiary. Nie wiemy, jak będzie wyglądał świat w 2023 roku, ale ekipy pracują nad tym, aby to wydarzenie stało się decydującym momentem odnowy w życiu zarówno młodych, jak i Kościoła oraz społeczeństwa.

Niektórzy młodzi z Ruchu Focolari są zaangażowani w prace przygotowawcze…

Kościół organizuje się w komitety, które przygotowują program i dbają o stronę logistyczną. Jako Ruch jesteśmy obecni w tych komisjach, oprócz młodych są też  fokolarini, małżonkowie i osoby zaangażowane w ruch parafialny. Mam różne zadania: od duszpasterstwa młodzieży po kontakty ze wspólnotami lokalnymi i ruchem parafialnym w Portugalii, a następnie kontakty z Europą Zachodnią i centrami młodzieżowymi Ruchu. To doświadczenie jest wyzwaniem, ale jest też radością płynącą z odkrywania tego, co możemy podarować jako Ruch, a przede wszystkim z możliwości podążania naprzód razem z Kościołem.

Claudia Di Lorenzi

Regulamin(500)