Ukraina: nie przestajemy prosić o dar pokoju

 
Świadectwo wspólnot Ruchu Focolari, obecnych w wielu miastach kraju

„W tej tak dramatycznej chwili podtrzymują nas wiara i miłość, jaką otrzymujemy ze wszystkich stron świata, poprzez wiadomości, rozmowy telefoniczne i modlitwy. Chcielibyśmy podziękować każdemu. Dają nam siłę i umacniają nadzieję, że Bóg obdarzy nas cudem pokoju”. Tymi słowami Donatella Rafanelli, fokolarina Włoszka, nauczycielka, mieszkająca w focolare w Kijowie, opowiada, jak żyją wspólnoty Ruchu na Ukrainie w tych dramatycznych godzinach.

„W ostatnich tygodniach, wobec wzrostu napięcia – opowiada dalej – czuliśmy, że przeżywamy naprawdę szczególny moment naszego życia, choć codzienność toczyła się jak zwykle. Rozmawiając z osobami wokół nas, zdaliśmy sobie sprawę, ile jest strachu, przejęcia, smutku i rozczarowania, od wielu miesięcy. Wszystko to nabrało jeszcze więcej dramatyzmu, wraz z zaostrzeniem się sytuacji w ostatnich godzinach”.

„Także my, jako wspólnota Ruchu Focolari, na pewno nie jesteśmy od tego wolni. Zastanawialiśmy się i wciąż się zastanawiamy, co robić w tej sytuacji. Przeżywamy razem również ten bolesny moment. Jesteśmy świadomi, że nie możemy zrobić rzeczy nadzwyczajnych czy szczególnych, ale możemy wysłuchać tego, kto jest obok nas, dzieląc jego strach i troskę, oraz starać się zrozumieć, chwila po chwili, co jest lepiej zrobić”.

Papież Franciszek zaprosił wszystkich, wierzących i niewierzących, by włączyli się do chóralnego błagania o pokój i przeżyli zwłaszcza 2 marca, początek Wielkiego Postu, jako dzień modlitwy i postu w intencji pokoju. Wraz z nim, inni przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich zachęcają do modlitwy, by uprosić dar pokoju.

W Ruchu Focolari na całym świecie codziennie odbywa się time-out (o 12.00 czasu lokalnego) – chwila ciszy i modlitwy o pokój w każdym zakątku ziemi.

Tu na Ukrainie od roku w każdy czwartek– mówi Donatella Rafanelli – o godzinie 19:30 (czasu polskiego) pod tym linkiem organizujemy chwilę modlitwy o pokój w języku włoskim i ukraińskim. Zachęcamy wszystkich, by dołączyć do nas: w ostatnim czasie modli się z nami wiele osób, którym leży na sercu pokój, z różnych krajów świata”.

Focolare na Ukrainie powstało w Kijowie w maju 2019 roku, ale już wcześniej na terenie kraju obecne były wspólnoty Ruchu. Charyzmat jedności przeniknął tam dzięki wielu członkom Ruchu z sąsiednich krajów, którzy poprzez podróże i kontakty, zanieśli tę duchowość do poszczególnych miast. Dziś członkowie Ruchu, różni jeśli chodzi o wiek i formę zaangażowania, obecni są w Mukaczewie, Użhorodzie, Storożyńcu, Lwowie, Kijowie i okolicach.

Anna Lisa Innocenti

Regulamin(500)