W domu Chiary „Luce” Badano

 
W dniach 6 i 7 marca 2022 r. prezydent i współprezydent Ruchu Focolari udali się do Sassello we Włoszech, miejsca narodzin Błogosławionej. Intymne i osobiste spotkanie z Chiarą Luce oraz z Fundacją, która pielęgnuje i propaguje pamięć o niej.

Wizyta w Sassello, miejscu urodzenia Chiary „Luce” Badano w prowincji Savona we Włoszech, ma swoje przed i po. Młodą błogosławioną można z pewnością poznać dzięki książkom, filmom dokumentalnym lub ogromnej obecności na portalach społecznościowych, ale jeśli ma się szczęście pojechać do Sassello, wszystko się zmienia ponieważ na cmentarzu, albo za pośrednictwem jej mamy: Marii Teresy i jej przyjaciół-świadków, relacja z nią natychmiast nabiera innego wymiaru – osobistego spotkania.

To właśnie przydarzyło się Margaret Karram i Jesúsowi Moránowi w dniach 6 i 7 marca br. Była to jedna z pierwszych podróży prezydenta i współprezydenta Ruchu Focolari, rok po zgromadzeniu, które ich wybrało. Była to wizyta prywatna, zrodzona z chęci poznania Chiary Luce, ale nie tylko.

„W ciągu tych dni zrozumiałam niezwykłość Chiary Luce, korzenie jej świętości” – powiedziała prezydent, która miała okazję uściskać Marię Teresę Badano, spotkać się z biskupem Acqui, Luigim Testore, oraz z członkami Fundacji Chiary Badano.

Były to ważne dni, przeżyte w atmosferze rosnącej sympatii, dialogu i dzielenia się w celu odbudowy relacji opartych na zaufaniu, współpracy i wspólnym spojrzeniu na liczne wyzwania i przyszłe projekty.

Z pewnością była to wizyta naznaczona cennymi „mikropowieściami” Marii Teresy, która wspominała to, co pozostało po codzienności Chiary Luce, tak jak jej nieustanna i całkowita otwartość na przyjęcie każdego, kto przychodził ją odwiedzić, aż do ostatnich dni jej życia.

Na cmentarzu, w rozmowie w cztery oczy z Chiarą, „powierzyliśmy jej przede wszystkim pokój na Ukrainie i w wielu miejscach, gdzie konflikty nie znajdują się w centrum uwagi mediów – powiedział Jesús Morán – a także wszystkich młodych ludzi, dla których jest ona niezwykłym i, dziś bardziej niż kiedykolwiek, nadzwyczaj potrzebnym wzorem.

 

Stefania Tanesini

Regulamin(500)