Chiara Badano: dać się zaskoczyć Bożej miłości

 
Z okazji liturgicznego święta błogosławionej Chiary „Luce" Badano, 29 października 2022 roku, jej rodzinne miasto Sassello otwiera swoje drzwi i gromadzi się, aby wspólnie wspominać tę młodą dziewczynę, która wciąż inspiruje swoim świadectwem.

29 października 2022 roku błogosławiona Chiara Badano skończyłaby 51 lat; młoda dziewczyna zakochana w Bogu, która w wieku 17 lat odkryła, że ma raka kości i nawet w chorobie nie przestała karmić się miłością do Boga, silniejszą niż wszystko inne. W tym dniu w jej rodzinnej miejscowości Sassello w prowincji Savona (Włochy), otoczonej lasami i pięknymi wzgórzami, było wiele dzieci, osób młodych i dorosłych, którzy przyszli pozdrowić ją z okazji urodzin zbiegających się z jej świętem liturgicznym. W trzydzieści dwa lata po jej śmierci jej świadectwo nadal dociera do wielu, a owoce życia przeżytego w świetle – inspirują wielu do przekraczania przeszkód, do odkrywania pieszczoty Bożej Miłości nawet w trudnościach i bólu, do oddania życia za najbardziej potrzebujących.

Uroczystości rozpoczęły się w południe na cmentarzu, w kaplicy rodziny Badano, gdzie wiele osób z różnych krajów zgromadziło się wokół grobu Chiary na „Time-Out” – minutę ciszy, aby prosić o pokój na całym świecie. Była to prosta, ale głęboka chwila refleksji i modlitwy, w której uczestniczyli: mama Chiary – Maria Teresa, burmistrz Sassello – Daniele Buschiazzo, bp Luigi Testore z diecezji Acqui oraz członkowie Fundacji Chiary Badano. „29 października to zawsze moment, który wzbogaca całą społeczność – powiedział burmistrz – a fakt, że to głównie młodzi ludzie rozpoznają w postaci Chiary ważny punkt odniesienia, napawa nas jeszcze większą dumą. Ten moment spotkania, w którym co roku poruszane są ważne tematy (tym razem temat pokoju), stanowi również element żywotności naszej gminy i naszej społeczności”.

Po południu, w parafii Świętej Trójcy, w centrum Sassello, wielu uczestniczyło we Mszy św., celebrowanej przez biskupa Testore, a także proboszcza parafii Sassello – księdza Enrico Ravera. „Chiara pokazuje nam, co to znaczy przyjąć Bożą Miłość i ciągle tę Miłość odkrywać” – powiedział biskup. „Umiała swoje krótkie życie przeżyć przede wszystkim w tej perspektywie, pozostawiając nam bardzo mocny ślad, który każdy z nas może podjąć na nowo: odkryć Bożą Miłość i pozwolić się prowadzić przez tę Miłość, by budować swoje życie”.

V edycja konkursu „Premio Art 2022”

Bezpośrednio po Mszy św. Fundacja Chiary Badano ogłosiła nazwiska laureatów nagrody „Premio Art 2022”, która daje młodym ludziom możliwość zaświadczenia swoimi talentami, jak bardzo historia Chiary Badano, jej ideał i sposób życia zafascynowały ich, zaangażowały i zainspirowały.

Tegorocznym zwycięzcą w kategorii nastolatków (10-16 lat) jest Manuel Arduini di Cattolica (Włochy) z rysunkiem zainspirowanym przez Chiarę, zatytułowanym „Droga do światła”. „To, co mnie zainspirowało do wykonania tego rysunku, to wiara Chiary Luce w Kościół i w Boga” – wyjaśnił laureat. W kategorii młodzieżowej (17-35 lat) są nimi: Guilaine, Darlene, Ashura, Evasta i Erica z Burundi – pięć dziewcząt z Centrum Chiary Luce Ruchu Focolari w Bujumbura, które napisały słowa piosenki opartej na tradycyjnej muzyce i przygotowały choreografię wyrażającą radość z poznania życia Chiary „Luce” oraz pomoc, jaką jej przykład stanowi dla ich życia.

Specjalne wyróżnienie jury otrzymała piosenka zaprezentowana przez grupę dzieci z Bujumbury w kategorii nastolatków. Nagrodę i dyplom odebrała Chiara Cuneo, doradczyni w Międzynarodowym Centrum Ruchu Focolari, która przekazała pozdrowienia od prezydent Margareth Karram i współprezydenta Jesusa Morána.

Przed zakończeniem ceremonii wręczenia nagród, Pasquale Capasso i Martina Bolino z Arzano (Włochy), zwycięzcy w kategorii młodzieżowej w roku 2020, zaprezentowali piosenkę „Qui per l’eternità”, która wygrała tamtą edycję, ale z powodu pandemii nie odbywało się wówczas wręczenie nagród na żywo.

Dochodząc do ostatniej strony książki o Chiarze „Dai tetti in giù” autorstwa Franza Coriascowyjaśnia Pasquale Capasso – miałem poczucie, że ta historia powinna mieć ciąg dalszy. Pomyślałem o wielu młodych, takich jak ja, którzy starają się przeżyć swoje życie, oddając swoje talenty w służbie innym. A więc doświadczenie tej piosenki musiało być koniecznie wspólne, z innymi młodymi, z przyjaciółmi… i zrodziła się ta piosenka, która jest impulsem do niesienia dalej tej pałeczki, którą zostawiła nam Chiara, bo jest to zobowiązanie, które wszyscy czujemy, że musimy wziąć na siebie”. „Zrodziła się trochę jak gra – dodała Martina Bolino – przyjęliśmy ją i okazała się dzieleniem szalonej radości, która nas zaraża, dlatego dziękujemy za zaproszenie”.

Nagroda „Solidarity Chiara Luce Badano”

Na zakończenie ceremonii wręczenia nagród zwycięzcom „Art 2022″ miała również miejsce prezentacja i inauguracja nowej nagrody „Solidarity 2022″ – dorocznej inicjatywy promującej projekty solidarnościowe na całym świecie, która dołączy do nagrody artystycznej. „Od najmłodszych lat Chiara wykazywała prawdziwą pasję wobec najbardziej potrzebujących, najsłabszych, najbardziej zmarginalizowanych w społeczeństwie, w szczególności wobec osób starszych i dzieci” – wyjaśniła Cristina Cuneo, członkini Fundacji Chiary Badano. „Z tego względu, z inspiracji i na prośbę Ruggero Badano (taty Chiary) oraz Delfiny Giribaldi, Fundacja postanowiła ustanowić nagrodę «Solidarity Chiara Luce Badano» zgodnie ze swoim statutowym celem, którym jest wspierać i inspirować projekty promujące pozytywne działania skierowane do słabszych grup społecznych”.

Termin nadesłania projektów, zgodnie z warunkami wskazanymi w ogłoszeniu na oficjalnej stronie Chiary, upływa 20 stycznia 2023 r. o godz. 12:00.

Więcej informacji na temat bł. Chiary „Luce” Badano i jej historii: www.chiarabadano.org

Anita Martinez

 

Przeczytaj też artykuł: Hokej w niebie musi być! Włoszka w drużynie ks. Mateusza Dudkiewicza

Regulamin(500)