Lud Boży, skrzyżowanie różnorodności

 
21 listopada 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Ruchu Focolari (Rocca di Papa, Włochy) odbyło się spotkanie zatytułowane „Lud Boży, skrzyżowanie różnorodności. Wiele węzłów, jedna sieć”. Połączyło ono różne środowiska eklezjalne związane z charyzmatem jedności.

Jesteśmy częścią Kościoła o różnych kolorach, o różnych odcieniach – a kolorów jest tyle, ile charyzmatów, posług, terytoriów pochodzenia, narodów. Naszym zadaniem jest tworzenie jedności w tej różnorodności, przede wszystkim tworzenie wspólnot, w których Ewangelia żyje w pełni” – mówiła siostra Tiziany Longhitano ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Ubogich, odpowiedzialna za Centrum dla kobiet konsekrowanych należących do Ruchu Focolari, podczas spotkania „Lud Boży, skrzyżowanie różnorodności. Wiele węzłów, jedna sieć”. Odbyło się ono 21 listopada i zgromadziło osoby z różnych krajów i różnych zawodów, około 40 uczestników na żywo i 600 osób połączonych przez zoom. Była to okazja do komunii i refleksji, aby zrozumieć, jakie kroki należy podjąć, patrząc razem na piękną drogę minionych lat.

Pierwsze spotkanie miało miejsce w kwietniu 1982 roku w watykańskiej Auli Nervi i rozpoczęło się od kongresu „Kapłan dzisiaj, zakonnik dzisiaj”. Wzięło w nim udział około 7000 księży i zakonników, którzy poprzez świadectwa z różnych części świata przedstawili owoce spotkania z charyzmatem jedności i odnowy, jakie przyniosły wielu wspólnotom zakonnym i parafialnym. Dzisiaj tak wiele środowisk nadal zbiera te owoce, co jest znakiem procesu zachodzącego nie tylko w Ruchu Focolari, ale w całym Kościele; środowiska eklezjalne oświecone zostały przez „proroctwo”, jak to określa w swoim wystąpieniu Margaret Karram, prezydent Ruchu Focolari: „proroctwo, które przebyło drogę i nadal dojrzewa, aby stać się coraz bardziej – mamy nadzieję – rzeczywistością podzielaną i praktykowaną w całym Kościele”.

W ciągu tych 40 lat diecezje, parafie, kapłani i różne wspólnoty charyzmatyczne dzieliły się doświadczeniami, rodziły komunię w świetle charyzmatu jedności, przedstawiając się już nie jako pojedyncze kawałki Kościoła, ale jako jedno ciało: lud, który żyje kulturą komunii, słucha siebie nawzajem i podąża razem. Wystarczy pomyśleć o ważnym rozwoju, jaki w ostatnich latach miał Ruch Parafialny i Ruch Diecezjalny oraz o zaangażowaniu kapłanów, osób zakonnych, konsekrowanych i świeckich w procesie synodalnym. Podczas tego wydarzenia opowiedziano o wielu doświadczeniach.

Desi, fokolarina małżonka i Matheus, kleryk, pochodzący z Brazylii opowiadają, w jaki sposób wezwanie do synodalności i pracy w synergii ze wszystkimi grupami Ruchu Focolari doprowadziło do powstania różnych kongresów duszpasterskich, które w centrum stawiają słuchanie, wiedzę i formację: „Nasze serca poszerzają się w kierunku tego, do czego zostaliśmy powołani: aby wszyscy byli JEDNO” – mówi Desi. Z Ekwadoru pochodzi świadectwo nuncjusza apostolskiego, arcybiskupa Andrésa Carrascosy, oraz kilku księży z archidiecezji Quito, u których po odbyciu rekolekcji dojrzało pragnienie stworzenia grupy do medytacji Słowa Życia: „Głębiej przeżyłem Słowo – mówi ksiądz Ramiro Ramirez – uczyniłem je bardziej żywym we mnie, nauczyłem się lepiej rozumieć Ewangelię […], i to razem z moimi braćmi kapłanami”. Ksiądz Charles Serrano dodaje: „Wiedziałem, że odbędzie się spotkanie około 15 księży i że będzie tam również nuncjusz, ale kiedy przybyłem na miejsce, zastałem księży potrzebujących uzdrowienia, z niedomaganiami, smutkami i złamanymi sercami. Ja też przyjechałem w takim stanie […]. Choć przy okazji pierwszego spotkania powiedziałem, że nie wrócę, nawet gdybym miał oszaleć, to teraz chyba oszalałem, bo w drugi wtorek każdego miesiąca z niecierpliwością czekam na powrót”.

Dzisiejszy Kościół potrzebuje żyć braterstwem, aby się umocnić, „tworząc w ten sposób lud w służbie Królestwu Bożemu, podtrzymując życie, tam, gdzie woła ono najgłośniej” – jak opowiada siostra Maria Inês Vieira Ribeiro, związana z Aparecida (Brazylia). Tutaj więc różnorodność każdego środowiska staje się prawdziwym bogactwem Kościoła, który mimo trudów obecnego czasu, patrzy na swoje dzieci jako na potencjalnych przyszłych świętych. Takie jest doświadczenie młodych ludzi związanych, w ramach Ruchu Focolari, z ruchem o szerokim zasięgu – Charyzmaty dla jedności. Ożywieni ideałem Chiary Lubich, pragną wzajemnych spotkań między pierwotnymi charyzmatami swoich zgromadzeń i wspólnot. Z tego pragnienia w czasie pandemii narodził się cykl spotkań online pod hasłem „Święci razem: jako w niebie tak i na ziemi”. Stanowią one jakby laboratorium, przestrzeń dzielenia się doświadczeniami, wprowadzania Ewangelii w życie i wzajemnej zachęty do przeżywania swojej konsekracji z entuzjazmem.

Maria Grazia Berretta

Całe spotkanie można zobaczyć na YouTube, klikając tu: POPOLO DI DIO, CROCEVIA DELLE DIVERSITA’

Regulamin(500)