FIORE FEST – RAZEM DLA RODZINY już za nami…

 
W niedzielę, 2 lipca br., pod hasłem FIORE FEST – RAZEM DLA RODZINY odbyło się Święto Miasteczka Mariapoli Fiore w Trzciance koło Wilgi. Wpisało się ono w Dni Gminy Wilga i było okazją do zacieśnienia braterskich więzi z miejscową społecznością. Współorganizatorem Wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Mariapoli Fiore jest jednym z dwudziestu sześciu obecnych na różnych kontynentach laboratoriów życia Ewangelią, które Chiara Lubich, założycielka Ruchu Focolari, nazwała Miastem Maryi. Ich zadaniem jest rodzić duchową obecność Chrystusa, zgodnie z Jego obietnicą: „gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 1820).

24 czerwca br. minęła 27. rocznica inauguracji miasteczka w Polsce przez Chiarę Lubich, a 7 grudnia br. obchodzić będziemy 80. rocznicę powstania Ruchu Focolari. Te dwie okazje zmobilizowały kilkunastoosobowy zespół członków i sympatyków Ruchu do zorganizowania Święta Miasteczka w niedzielę, 2 lipca br., na zakończenie letnich rekolekcji Mariapoli. Obchody pełne radości i pięknych międzyludzkich relacji przepełnione były ogromną wdzięcznością za niezliczone dobro minionych lat. Zgromadziły kilkuset członków i sympatyków Ruchu Focolari z całej Polski, a także przedstawicieli miejscowych władz samorządowych oraz mieszkańców samej Trzcianki i okolicy. Nie zabrakło też rodzin z Ukrainy, które na czas wojny znalazły schronienie w naszym miasteczku.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup Grzegorz Suchodolski z diecezji siedleckiej, a piękną oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Chór „Camerata” z Wilgi, którego dyrygent, pan Kazimierz Bukat, specjalnie na tę okazję skomponował uroczyste „Alleluja”. Biskup w swej homilii zaskoczył wszystkich świetną znajomością historii Ruchu Focolari i charyzmatu jedności, jakim Bóg obdarzył Chiarę Lubich. Powiedział między innymi: „Chiara w trudnych czasach II wojny światowej, gdy panował niedostatek i bieda, pokochała Boga bardziej niż ojca i matkę, poszła drogą Jezusa. To właśnie z tej Bożej miłości zrodziło się wielkie Dzieło Maryi”. Przypomniał wiersz Anny Kamieńskiej pt. „Oddałam już wszystko”, który kończy się pytaniem: „A może Ktoś wielki uzna, że masz jeszcze coś innego do oddania?”.

Po Mszy św. wszyscy udali się procesyjnie na miejsce pod krzyżem, gdzie na kamiennym głazie została umieszczona tablica upamiętniająca akt fundacyjny Mariapoli Fiore, który miał miejsce 24 czerwca 1996 roku. Biskup poświęcił uroczyście tę tablicę; ma ona przypominać życzenie Chiary Lubich, aby z tego miejsca „woń Chrystusa dotarła daleko!”.

Dalszą część programu wypełniły: historia Mariapoli Fiore; wspomnienia o śp. Matyldzie Gradowskiej z domu Jaroszyńskiej – fundatorce posiadłości, na której znajduje się Miasteczko; przesłanie Chiary Lubich na temat rodziny; doświadczenia dotyczące życia duchowością jedności. Bardzo bogata była część artystyczna: wiersze miejscowego poety; „Pieśń o Matce” w wykonaniu Tatiany Trojanowskiej-Raczyńskiej – solistki Opery Lwowskiej; dumki ukraińskie; żywiołowe utwory zaprezentowane przez Basię Kawę – skrzypaczkę i wokalistkę; polonez „Miłość jest piękna” odtańczony przez Beatę i Zenona Chroboków.

Na koniec na scenie pojawili się przedstawiciele władz lokalnych, przekazując okolicznościowy adres skierowany do wspólnoty Dzieła Maryi przez Starostę Powiatu Garwolińskiego Mirosława Walickiego i Przewodniczącego Rady Powiatu Garwolińskiego Waldemara Trzaskowskiego. Czytamy w nim: „Z okazji 80. rocznicy postania Ruchu Focolari oraz 27. rocznicy inauguracji przez Chiarę Lubich Mariapoli Fiore składamy serdeczne życzenia i gratulacje. Dziękujemy za świadectwo wielkiej gotowości do służby i poświęcenia się dla innych. Cement duchowy, który ma na imię miłość, niech buduje mosty międzyludzkie, rozwija szacunek, zaufanie i współpracę. Na kolejne lata działalności życzymy, by miasteczko rozwijało się, a dając świadectwo, niech pokazuje, że jedność i wzajemna miłość jest możliwa”.

Następnie wszyscy zostali zaproszeni na wspólny posiłek i dalsze świętowanie przy muzyce zespołu „Przerwa techniczna”. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Trzcianki, Wilgi, Cyganówki i Woli Władysławowskiej serwowały dania regionalne i różne smakołyki. Ponadto chętnym zaproponowano naukę polskich tańców narodowych. Organizatorzy zapewnili również wiele atrakcji dla dzieci: strażacy prezentowali swe wozy strażackie, były dmuchańce, wata cukrowa, gry i zabawy…

27 lat temu Chiara Lubich nazwała to miejsce FIORE, czyli kwiat, wyrażając pragnienie, aby rozsiewało woń Chrystusa daleko. Przypominać o tym będzie poświęcona 2 lipca br. tablica. Ta przepiękna lipcowa niedziela – pełna radości, dobrych relacji i rozrywki – pozwoliła wielu osobom zachwycić się duchowością jedności oraz klimatem rodziny. Pozwoliła także upoić się zapachem tutejszej społeczności, która za swoje podstawowe prawo uznała przykazanie miłości wzajemnej. Można za ks. Eugeniuszem Krasoniem powtórzyć, że jest to prawdziwe „sanktuarium Jezusa Pośrodku”!

Oprac. K.K.

Zdjęcia można znaleźć tu:

https://www.facebook.com/photo/?fbid=653332593493381&set=pcb.653370296822944
https://www.facebook.com/photo/?fbid=653491663477474&set=pcb.653522876807686

Program:

Regulamin(500)