Synod: nadać temu procesowi charakter trwały

 
Synod o synodalności rozpocznie się w Watykanie 4 października br. i potrwa do końca miesiąca. Wśród zaproszonych gości jest również Margaret Karram, prezydent Ruchu Focolari.

Zbliża się etap powszechny Synodu 2021-2024 poświęconego synodalności. W sobotę, 30 września br., na placu Świętego Piotra w Rzymie tysiące osób z różnych Kościołów chrześcijańskich zebrały się na ekumenicznym czuwaniu „Together – Zgromadzenie Ludu Bożego”, zorganizowanym przez Wspólnotę z Taizé we współpracy z Sekretariatem Synodu Biskupów, Wikariatem Diecezji Rzymskiej, Dykasterią ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Dykasterią ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Główną rolę w tym wydarzeniu odegrali młodzi. Po zakończeniu modlitwy 464 uczestników zgromadzenia synodalnego udało się do Sacrofano pod Rzymem na rekolekcje, które potrwają do 3 października. Wrócą oni do Watykanu na uroczyste rozpoczęcie Synodu Mszą świętą, którą papież Franciszek odprawi w środę, 4 października.

Następnie kardynałowie, biskupi, osoby zakonne i świeccy, którzy uczestniczą w Synodzie, rozpoczną prace w auli Pawła VI. W czasie kolejnych czterech tygodni, aż do 29 października, odbędą się: sesje plenarne, spotkania w grupach, pielgrzymka, momenty modlitwy i liturgii.

Prezydent Ruchu Focolari, Margaret Karram, która jest jednym z dziewięciu gości specjalnych, przesłała list do wszystkich członków Ruchu na świecie, dzieląc się swoimi przeżyciami w związku z tym historycznym dla Kościoła katolickiego wydarzeniem: „Nie będę ukrywała emocji, jakie mi towarzyszą. Przede wszystkim cieszę się ogromnie, że mogę osobiście uczestniczyć w tym momencie łaski, mając świadomość, że zabieram ze sobą każdego z Was z Ruchu Focolari, a to jest także wielka odpowiedzialność”.

„Jestem pewna – pisze dalej – że wielu już przeszło przez niektóre etapy procesu synodalnego w swoich lokalnych Kościołach i doświadczyło owoców tej drogi: nowych możliwości dialogu, prowadzącego do głębszej i pełniejszej komunii oraz zaangażowania.

[…] Podczas tej zbliżającej się sesji jesteśmy jeszcze bardziej wezwani do podążania razem jako lud Boży, aby stało się to trwałą i codzienną rzeczywistością w naszym życiu dla dobra Kościoła i ludzkości”.

„Wszystko to wzbudziło w moim sercu – wyjaśnia – wielkie pragnienie, aby zobowiązać się, jako Ruch Focolari, do poprawy, do pójścia o krok dalej, do wzmocnienia i udoskonalenia naszych relacji jedności, do bycia budowniczymi braterstwa w każdym środowisku, w którym żyjemy lub działamy”.

Na zakończenie skierowała do wszystkich apel, aby otoczyli modlitwą „ten nowy, obiecujący okres w Kościele: ‘proszę Was o najważniejszą rzecz: o modlitwę! Bez modlitwy nie będzie Synodu’ – powiedział papież Franciszek, a sekretarz generalny, kard. Grech powtórzył to, zachęcając wszystkich do modlitwy z wiarą i odwagą. Chodzi o wsłuchanie się w Boga, z takim skupieniem, które daje Mu przestrzeń i pozwala, aby nasze serca i umysły były oświecone Jego światłem”.

Także my jesteśmy częścią tego „ogromnego ludu na całym świecie, który modli się i ofiaruje, aby Synod – którego protagonistą jest Duch Święty – przyniósł wspaniałe owoce dla ludzkości dzisiaj i w przyszłości”.

Carlos Mana

Regulamin(500)