„Wierny przyjaciel potężną obroną, bowiem kto go znalazł, skarb znalazł”

 
W dniach od 29 września do 1 października br. Mariapoli Fiore gościło grupę prawie siedemdziesięciu młodych w wieku 12-17 lat i ich opiekunów, którzy przybyli na jesienne spotkanie dla nastolatków.

Wśród uczestników z całej Polski wyjątkową grupę stanowiło 26 młodych z Urzejowic (woj. podkarpackie, diecezja przemyska), którzy przyjechali na spotkanie razem ze swoim proboszczem, a zarazem katechetą ks. Aleksandrem Zdybkiem. Warto podkreślić, że wzorem poprzednich spotkań dla nastolatków do grona opiekunów dołączyli młodzi z Ruchu Focolari w wieku studenckim i poststudenckim, którzy starali się pokazać młodszym kolegom i koleżankom, że wybór Boga wśród młodych osób jest możliwy również współcześnie, gdy z pozoru wydaje się to nie być modne i popularne. Spotkanie nie mogłoby się odbyć również bez wieloaspektowej pomocy ze strony mieszkańców Mariapoli Fiore oraz bez wsparcia rodziców niektórych uczestników, którzy pomagali w przygotowaniu posiłków.

Tematem spotkania była przyjaźń, dzięki czemu uczestnicy mieli szansę zastanowić się nad cechami prawdziwej przyjaźni, podjąć refleksję nad budowanymi przez siebie relacjami w szkole, rodzinie i w grupach rówieśniczych, wsłuchać się w doświadczenia budowania przyjaźni oraz… próbować zacząć budować sieć przyjaźni pomiędzy sobą!

W piątek program zaczęliśmy od gier integracyjnych, dzięki którym nastolatkowie poznali lepiej innych uczestników spotkania oraz miejsce, w którym przebywali – Mariapoli Fiore. Jednym z elementów ukierunkowanych na te cele były mini-podchody. Chodziło o odnalezienie przez członków różnych grup pojedynczych wyrazów, które po złożeniu utworzyły hasło naszego spotkania „Wierny przyjaciel potężną obroną, bowiem kto go znalazł, skarb znalazł” (Syr 16, 14).

Sobotę zaczęliśmy od rozgrzewki ruchowej dla chętnych, na którą przyszło nadspodziewanie dużo uczestników. Następnie w mniejszych grupach rozplątywaliśmy utworzone z rąk uczestników „węzły gordyjskie”, by następnie zmierzyć się z poradzeniem sobie z dużym „węzłem gordyjskim” zbudowanym z rąk wszystkich uczestników. Potem podzieliliśmy się na dwie grupy wiekowe i naprzemiennie uczestniczyliśmy w warsztatach o przyjaźni Carlo i Alberto – prowadzonymi przez Alka Szczeparę (w trakcie których wykorzystaliśmy film zamieszczony na tej stronie: https://www.focolare.org/polska/2022/08/27/poznajmy-carlo-i-alberto/) oraz ujmujących przyjaźń od strony bardziej psychologicznej – prowadzonych przez Magdę Wnuk-Grzybowską. O godzinie 12:00 uczestniczyliśmy we Mszy świętej, w trakcie której swoją obecnością zaszczycił nas ks. Łukasz Iwaniec z Wilgi. Dzięki kazaniu tego kapłana uświadomiliśmy sobie m.in. budowę słowotwórczą wyrazu przyjaźń, składającego się z 2 słów – „przy” i „jaźń”. Po smacznym obiedzie udaliśmy się na 12-kilometrowe podchody po okolicy Mariapoli Fiore. Dla niektórych uczestników spotkania okazały się trochę wyczerpujące, jednak nastolatkowie „wprawieni” po doświadczeniach z poprzedniego dnia czuli prawdziwą satysfakcję z wykonywania kolejnych zadań oraz radość z przebywania razem na łonie natury. Dzień zakończyliśmy ogniskiem, piosenkami, tańcami oraz legendarną grą w „mafię”.

Niedzielę, podobnie jak sobotę, zaczęliśmy od rozgrzewki ruchowej, na którą przyszło niewiele osób. Zapewne nastolatkowie czuli lekkie zakwasy po podchodach z poprzedniego dnia! O 10:00 razem z mieszkańcami miasteczka uczestniczyliśmy w niedzielnej Mszy świętej, a następnie mieliśmy okazję ich bliżej poznać w CAFE GIM. Nasz program zaczęliśmy od podsumowania podchodów, następnie wsłuchaliśmy się w homilię papieża Franciszka wieńczącą tegoroczne Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie oraz relację uczestników tego wydarzenia. W kolejnych punktach programu swoimi doświadczeniami budowania przyjaźni w gronie międzynarodowym podczas Szkoły Gen w Loppiano (szkoły formacyjnej dla młodych zaangażowanych w Ruchu Focolari) podzielili się obecni wśród nas Julia Razakowska i Bartek Szczepański. Na koniec podsumowaliśmy wspólnie spędzony czas.

Wdzięczni za gościnność Mariapoli Fiore dołączamy wrażenia niektórych uczestników spotkania:

„Odczuwam szczęście”
„Wyjeżdżam z nadzieją na lepsze życie. Dziękuję!”
„Podobało mi się to, że poznałam megafajnych ludzi, mogłam spędzić czas z przyjaciółmi i były fajne gry”
„Wyjeżdżam ze wsparciem innych osób”
„Wyjeżdżam z miłymi wspomnieniami. Poznałam nowe osoby. Bardziej poznałam Boga”
„Wyjeżdżam z radością i pozytywną energią. Podobało mi się wszystko. Byli fajni ludzie i fajna atmosfera. Było super!!!”
„Zrozumiałam, jak dobrze budować prawdziwą przyjaźń”
„Podobało mi się spotkanie przyjaciela. Wynoszę z tego spotkania dużo nowych znajomości, dużo wspomnień. Najlepsze było zbliżenie do Pana Jezusa”
„Z rekolekcji wynosiłem wiedzę, jak powinna wyglądać przyjaźń, jaki powinien być przyjaciel, co to znaczy przyjaźń i przyjaciel”
„Najbardziej podobała mi się Msza święta i spędzanie czasu z innymi, bo wtedy było czuć Bożą obecność”
„Wyjeżdżam z radością, miłością i pokojem”
„Wyjeżdżam z masą wspomnień. Mega cieszę się, że poznałam takich fajnych przyjaciół”
„Wyjeżdżam z miłością. Podobało mi się wszystko. Mam postanowienie przyjechać za rok”

Jako opiekunowie chcieliśmy podziękować nastolatkom za współtworzenie spotkania i życzyć, by atmosfera Jezusa Pośrodku, którą „oddychaliśmy” podczas wspólnie spędzonych dni, stała się Waszą rzeczywistością także po powrocie do domów. O kolejnych spotkaniach dla nastolatków poinformujemy Was już wkrótce za pośrednictwem tej strony! Do zobaczenia!

Opr. A.S.

Regulamin(500)