Temat spotkania – wolność w małżeństwie i rodzinie – zgłębiany był na różne sposoby. Każdy dzień rozpoczynała wspólna modlitwa, po której następowała część konferencyjna wypełniona wykładami tematycznymi, rozważaniami, dialogiem. Tradycją spotkań w Ruchu Focolari są świadectwa, a więc i na tym spotkaniu nie mogło ich zabraknąć. Małżonkowie obecni na spotkaniu dzielili się swoimi przemyśleniami na temat powołania i misji małżeństwa oraz rodziny we współczesnym świecie, doświadczeniami, jak starają się żyć z Bogiem i dla Boga w swoich rodzinach. Można było również usłyszeć wiele cennych refleksji związanych z prezentowanymi tematami.
Najważniejszą częścią spotkania były warsztaty, podczas których uczestnicy, podzieleni na cztery grupy, starali się odpowiedzieć sobie na pytania związane z wolnością w małżeństwie i w rodzinie. Spotkania te okazały się niezwykle cennym doświadczeniem dla wielu małżeństw – okazją do pogłębionego dialogu małżeńskiego, momentem zastanowienia się i zrozumienia relacji panujących w małżeństwie i w rodzinie.
Doniosłym momentem spotkania było odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, które miało miejsce podczas niedzielnej Mszy Świętej. W tej uroczystej chwili odnowienia sakramentalnego „TAK” udział wzięli nie tylko uczestnicy spotkania rodzin, ale również małżeństwa obecne na Mszy Świętej. Dla wszystkich był to niezwykle wzruszający moment. Jedno małżeństwo z Trzcianki, które nie uczestniczyło w spotkaniu, ale było obecne na Mszy Świętej, wyznało, że w ciągu 45 lat trwania ich małżeństwa udało im się trzykrotnie uczestniczyć w takim odnowieniu przyrzeczeń małżeńskich i zawsze był to dla nich wyjątkowy i uroczysty moment.
Ostatnia część spotkania poświęcona została na podsumowanie warsztatów małżeńskich. Pośród wielu ważnych wniosków przedstawionych przez eksperta, pojawił się jeden fundamentalny: im więcej kochamy, tym bardziej jesteśmy wolni. Z tą piękną myślą w sercu rozjechaliśmy się do swoich domów. Z radością czekać będziemy na kolejne spotkanie za rok.
S. K.