Wideokatechizm Kościoła katolickiego

 
W Rzymie zaprezentowano wideokatechizm Kościoła katolickiego. Nagrania realizowano w 70 krajach świata, a prace nad nim trwały pięć lat. Wideokatechizm będzie dostępny w przyszłym roku, również w aplikacji na smartfony. Dystrybutorem będzie Edycja Świętego Pawła.

„To naprawdę monumentalne dzieło, przekazujące nowym językiem najważniejsze prawdy” – mówi ks. Giuseppe Costa, pomysłodawca katechizmu w formie wideo.  Ostateczna wersja dzieła to 25 godzin filmu, podzielonego na 46 trzydziestominutowych odcinków. Zdjęcia kręcono na czterech kontynentach, w 16 tys. lokalizacji, przy aktywnym udziale 60 tys. osób.

. „Wyprowadziliśmy katechizm na place, do ludzi żyjących na peryferiach” – mówi reżyser Gjon Kolndrekaj. Jedną z najbardziej poruszających scen było nagranie dotyczące opieki paliatywnej. „Fragment czytał mąż chorej na nowotwór pacjentki. Jego żona wraz z ordynatorem oddziału, na którym leżała, przysłuchiwali się temu we łzach. Dwa dni po nagraniu kobieta zmarła” – wspomina reżyser. W wideokatechizmie różne aspekty życia opowiadają m.in. generał karabinierów i więzień, kobieta w ciąży i kucharz. W sumie w filmie biorą udział ludzie ok. 200 różnych zawodów.

Patronat nad tym wyjątkowym katechizmem objęła Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji. Kierujący nią abp Rino Fisichella podkreśla, że połączenie w filmie piękna natury i sztuki z głębią przekazu sprawia, że stają się bardziej widoczne  te wymiary Katechizmu, które trudno odkryć w osobistej lekturze tego tekstu.

Regulamin(500)