Strajk dla klimatu

 
Młodzi dla jedności z Ruchu Focolari i Prophetic Economy przyłączają się do „Strajku dla Klimatu”, globalnej inicjatywy na rzecz ochrony środowiska zainicjowanej przez Gretę Thunberg.

15 marca w ogrodzie międzynarodowej siedziby Ruchu Focolare w Rocca di Papa (Włochy), prezydent Focolari Maria Voce i współprezydent Jesús Morán zasadzili drzewo na znak wsparcia międzynarodowej inicjatywy „Strajk dla klimatu”, zainicjowanej przez Gretę Thunberg, szwedzką 16-latkę, która stała się symbolem ochrony środowiska.

Świat zaczął ją zauważać, gdy na początku roku szkolnego, jesienią ubiegłego roku, Greta zdecydowała się na strajk szkolny… Jego celem było zaprotestowanie przeciwko bierności przywódców politycznych wobec tego, co dzieje się w środowisku.

Potem, pod koniec stycznia, w Davos w Szwajcarii, znowu znalazła się na celowniku światowych mediów, gdy przemawiała przed wielkimi tego świata na Światowym Forum Ekonomicznym: „Niszczycie moją przyszłość, nie chcę,widzieć waszej nadziei, chcę zobaczyć waszą panikę”.

Także Młodzi dla jedności z Ruchu Focolari i Prophetic Economy przyłączają się do międzynarodowej inicjatywy w dniu 15 marca, która ma na celu zdecydowanie domagać się przestrzegania konwencji międzynarodowych, aby chronić planetę, doprowadzić do tego, aby zaprzestano tylko mówić i podjęto zdecydowane działania.

Stanowiska wielu polityków pokazują, że działania odgórne nie są wystarczające” – wyjaśnia Luca Fiorani, koordynator EcoOne, międzynarodowej sieci operatorów Focolare w dziedzinie ekologii i zrównoważonego rozwoju. Główne międzynarodowe konferencje klimatyczne ONZ pokazują, że trudno jest podejmować wspólne decyzje w celu zwalczania globalnego ocieplenia. Tak więc w grę wchodzą działania oddolne, czyli takie, w których ludzie naciskają rządzących, aby podejmowali skuteczne decyzje w celu uniknięcia zmian klimatycznych. Inicjatywa tych młodych ludzi jest bardzo ważna, ponieważ to oni jutro będą ponosić konsekwencje zmian klimatu. Dlatego ważne jest, aby młodzi działali globalnie i poruszali sumienia wszystkich. Jeśli nie będziemy działać teraz, w ciągu 20 lub 30 lat może być za późno.

Także Papież Franciszek często porusza ten temat. Wystarczy przeczytać jego list na Wielki Post, cały skupiony na ekologicznym nawróceniu: modlitwie, poście, dawaniu jałmużny, ale – w tle – trosce o stworzenie”.

Zaangażowanie młodzieży z Focolari w akcję „Zero Głodu” jest właśnie działaniem w kierunku inicjatywy Grety Thunberg.

                                                              Lorenzo Russo

Regulamin(500)