20 lat „Razem dla Europy”

 

Ważna rocznica uczczona spotkaniem w Ottmaring, miasteczku ekumenicznym, przypieczętowana ceremonią w ratuszu w Augsburgu (Niemcy). Ponowne zobowiązanie do bycia ambasadorami pojednania i znakami nadziei w różnych Kościołach i społeczeństwie.

 


Fot.: © Ursula Haaf

Ponad 300 członków sieci „Razem dla Europy” (IpE), składającej się z 55 ruchów i społeczności z 25 krajów, zgromadziło się w dniach 7–9 listopada w międzynarodowym miasteczku Ruchu Focolari, w Ottmaring oraz w Augsburgu w Niemczech. Wydarzenie, które w tym roku przypomniało również 20 lat życia „Razem dla Europy”. Było to 31 października 1999 r., przy okazji uroczystego podpisania „Wspólnej deklaracji w sprawie doktryny i usprawiedliwienia” w kościele św. Anny w Augsburgu, grupa liderów różnych grup chrześcijańskich z różnych wyznań zgromadziła się w Ottmaring, mając świadomość wspólnej odpowiedzialności za ekumeniczne współistnienie w Europie. Po tym, jak przedstawiciele Światowej Federacji Luterańskiej i Kościoła Katolickiego przypieczętowali wspólnym dokumentem, że świeckie wyroki doktrynalne nie są już ważne, przedstawiciele charyzmatów różnych wyznań postanowili się lepiej poznać i pracować dla pogodzenia różnic w swoich Kościołach, w społeczeństwie i polityce. Dzięki temu zobowiązaniu dali początek „Razem dla Europy”. Mała roślinka, która teraz stała się inicjatywą europejską, do której dołączyło ponad 300 społeczności, ruchów i duszpasterstw.

Jeden z przedstawicieli grupy przyjaciół sieci„ Razem dla Europy ” zauważył – „Tak wielu krajów, jak w tym roku, nigdy nie było reprezentowanych na naszych dorocznych spotkaniach – a 20 lat po narodzinach „Razem dla Europy” istnieją głębokie relacje między przedstawicielami różnych narodów. Przedstawiciele Kościoła oraz politycy doceniają nasz wkład”.

Dowodem jest również wielki szacunek w Augsburgu dla inicjatywy „Razem dla Europy”. Miasto zaprosiło na przyjęcie do „Złotej Sali” przedstawicieli Europy obecnych na spotkaniu, a burmistrz Stefan Kiefer, w swoim wystąpieniu, podkreślił liczne punkty łączące i wspólne cele, jakie sieć ma z miastem. Z okazji jubileuszu miasto udostępniło na spotkanie pomieszczenia Ratusza, wyrażając w ten sposób uznanie i wdzięczność. Jednocześnie obecność władz cywilnych i religijnych pokazała, że sieć odgrywa ważną rolę, będąc „pomostem” w Kościołach i społeczeństwie. „Musimy stać się aktywnymi obywatelami, mieć odwagę bronić słabych, podnosić głos na rzecz sprawiedliwości” – to słowa czeskiego senatora Pavela Fischera.

Wzruszające zakończenie modlitwą ekumeniczną w kościele luterańskim Św. Anny i procesją świateł na placu przed kościołem, dla wielu było wspomnieniem sił pokojowych, które tego samego dnia, 30 lat temu doprowadziły do upadku muru berlińskiego i zapoczątkowały nową erę zjednoczonej Europy. Gerhard Proß, moderator inicjatywy, dostrzegł „złotą nić”, która łączy te wydarzenia i misję na przyszłość: „W czasach tendencji do podziałów i oddalania się chcemy być poprzez „Razem dla Europy” proroczym znakiem współistnienia i wiarygodnej współpracy w Europie ”.                   

Andrea Fleming

Wer. pol. Ewa Mąka


Regulamin(500)