Charyzmat w służbie Kościoła i ludzkości

 
7 kardynałów i 137 biskupów, przyjaciół Ruchu Focolari, reprezentujących 50 krajów, weźmie  udział w konferencji „Charyzmat w służbie Kościoła i ludzkości”. Odbędzie się ona 8 i 9 lutego 2020 r. w Trydencie, miejscu narodzin Chiary Lubich, a od 10 do 12 lutego 2020 r. w Loppiano, międzynarodowym miasteczku Ruchu Focolari blisko Florencji.

Prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella 25 stycznia odwiedził Trydent i wziął udział w spotkaniu „Trydent spotyka Chiarę”, zorganizowanym w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Chiary Lubich. Teraz kolejne wydarzenia ukazujące osobę założycielki Ruchu Focolari: od 8 do 12 lutego 7 kardynałów i 137 biskupów, przyjaciół Ruchu Focolari, zgromadzi się najpierw w Trydencie, a następnie w Loppiano, aby zastanowić się nad  płynącymi z przesłania Chiary Lubich wskazówkami dotyczącymi wyzwań Kościoła katolickiego w naszych czasach.

Prezydent Mattarella podkreślił znaczenie przełożenia charyzmatu Chiary Lubich na kategorię polityczną, jaka jest braterstwo, natomiast biskupi zgromadzeni na konferencji będą pogłębiać kategorie eklezjalne, które wyłaniają się z duchowości jedności Chiary Lubich. „Są to kategorie – podkreśla kard. Francis X. Kriengsak Kovithavanij, arcybiskup Bangkoku, koordynator konferencji – które mogą pomóc biskupom być budowniczymi mostów, relacji, jedności. Ale są też kategorie uwypuklające aspekt kolegialności między samymi biskupami, co akcentował już Sobór Watykański II i co zdecydowanie było promowane przez Chiarę Lubich”.

Trydent, 8–9 lutego 

Konferencja odbędzie się w Centrum Mariapoli „Chiara Lubich” w Cadine (TN). Są przewidziane również spotkania otwarte dla mieszkańców Trydentu dla ukazania roli aktywnego obywatelstwa. W sobotę 8 lutego uczestnicy odwiedzą wystawę „Chiara Lubich, Miasto Świat” w Trydencie w Galeria Bianca w Piedicastello. O godz. 17.15 w kościele Santa Maria Maggiore wezmą udział w debacie „Od Soboru trydenckiego do Chiary trydenckiej”. O godz. 19.15 odbędzie się  Msza św., której będzie przewodniczył arcybiskup Trydentu Lauro Tisi. W niedzielę 9 lutego o godz. 10 w katedrze trydenckiej – koncelebracja Mszy św. pod przewodnictwem kard. Franciszka Ksawerego Kriengsaka Kovithavanija. Powitanie wygłosi arcybiskup Trydentu. Msza św. będzie transmitowana na żywo w TV2000 i na stronie internetowej: www.centenariolubichtrento.it. Następnie uczestnicy przejdą do sali Depero w Palazzo della Provincia, gdzie spotkają się z władzami lokalnymi, burmistrzem Trydentu Alessandro Andreattim.

Loppiano (koło Florencji), 10-12 lutego 

We współpracy z „Centro Evangelii Gaudium” Instytutu Uniwersyteckiego Sophia w Loppiano odbędzie się konferencja poświęcona bieżącym zagadnieniom Kościoła i społeczeństwa. Program przewiduje warsztaty, obrady okrągłego stołu i momenty dialogu. „Głównym tematem będzie związek charyzmatu, którym jest jedność, z nową ewangelizacją, którą papież Franciszek wskazuje Kościołowi – mówi ks. Piero Coda, dziekan Instytutu Uniwersyteckiego Sophia. – Wszystko odbywa się w kontekście eklezjalnej reformy i wychodzenia ku peryferiom, spoglądając w świetle społeczno-kulturowym na cały świat, w którym szukamy nowych paradygmatów zdolnych do interpretacji i transformacji złożonej sytuacji, w której żyjemy – dodaje.

Wśród poruszanych tematów: „Kościół i aktualne wyzwania” z udziałem Andrei Riccardiego, historyka i założyciela wspólnoty św. Idziego; „Kościół staje się dialogiem” wraz z pogłębianiem czterech wymiarów życia Kościoła: kerygmatycznego, wspólnotowego, dialogicznego i proroczego. Każdy dzień będzie wzbogacany świadectwami kardynałów i biskupów z różnych stron świata.

__________________

Info e contatti:

Ufficio comunicazione Focolari: ufficio.comunicazione@focolare.org

Anna Lisa Innocenti – +39 338 3944209

Regulamin(500)