#daretocare – zdobyć się na okazanie troski

 
20 czerwca w czasie transmisji na żywo na You Tube #daretocare, zostanie zapoczątkowana akcja młodzieży z Ruchu Focolari pod tytułem „zatroszczyć się” o nasze społeczeństwo i naszą planetę.

„#daretocare” („#okazanietroski”), czyli „zdobądź się na okazanie troski”. Młodzi z Ruchu Focolari wzięli na serio słowa papieża Franciszka i wielu innych przywódców religijnych i świeckich, zachęcających do konkretnej współpracy w trosce o nasz wspólny dom. Poprzez tę nową akcję chcą oni być aktywnymi obywatelami, zainteresowanymi tym wszystkim, co dzieje się w świecie, i starać się zbudować cząstkę zjednoczonego świata.

 

„W obecnym czasie głębokiego kryzysu humanitarnego, spowodowanego pandemią, pojawia się nowa wizja – mówi Jesús Moràn, współ-prezydent Ruchu Focolari – to znaczy widać potrzebę nowego sposobu bycia, życia, czegoś w rodzaju nowej agendy etycznej, jak mówią niektórzy eksperci. W tym kontekście głównym pojęciem staje się troska, zainteresowanie, dbanie o innych, o społeczeństwo, o planetę”.

 

Zdobycie się na okazanie troski oznacza zatem bycie protagonistą w codziennym życiu, aby rozwiązywać problemy, nawiązywać dialog na rzecz lepszego społeczeństwa, być uważnym na środowisko i osoby bez względu na ich kolor skóry, kulturę czy wyznawaną religię. Potrzebne jest to zwłaszcza dzisiaj, gdy na nowo powraca rasizm, gdy wolność osoby jest po raz kolejny zagrożona przez reżimy totalitarne, gdy za pomocą broni i wojen chce się zniszczyć pokój i jedność między narodami.

 

„Troska jest kategorią bardzo szeroką, piękną, wieloaspektową – kontynuuje Jesús Moràn. Etyka troski o innych związana jest z godnością osoby, co ma fundamentalne znaczenie, co jest sednem troszczenia się. Nie jest to tylko sprawa osobista, prywatna. Wręcz przeciwnie, pojęcie „troska” ma w sobie wyraźne powołanie do działań politycznych i silny wymiar planetarny.  Przy tym ma równie silny wymiar lokalny, bo to właśnie lokalnie trzeba konkretnie zająć się innymi, nawiązywać relacje osobiste, działać w lokalnych społecznościach. Ale wymiar planetarny też jest ważny”.

 

Papież Franciszek mówił o tym 24 maja br. podczas obchodów piątej rocznicy wydania encykliki „Laudato si’”, ogłaszając specjalny rok refleksji nad encykliką (do 24 maja 2021 r.) – poświęconą sprawie troski o stworzenie. Przez stworzenie rozumie się nie tylko otaczające nas środowisko, ale także ludzi, gospodarkę, politykę, społeczeństwo…

Chiara Lubich, założycielka Ruchu Focolari, określiła politykę mianem „największej miłości”. Polityk to ktoś, kto służy swemu ludowi. Jak podsumowuje Jesús Moràn, „dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzeba takiego rodzaju miłości, a koncepcja troszczenia się o innych bardzo dobrze to wyraża i jest sednem miłości, o której mówimy.

Propozycja młodzieży Ruchu Focolari jest następująca: troskę o innych uczynić centrum polityki i naszego obywatelskiego życia”.

 

Tak więc, po roku poświęconym działaniom i projektom na rzecz pokoju, obrony praw człowieka i legalności, 20 czerwca wraz z kampanią #daretocare młodzi ludzie z Ruchu Focolari wypromują kolejny element, jakim jest koncepcja „troski”, która zostanie rozwinięta i pogłębiona w pięciu głównych tematach: słuchanie, dialog i komunikacja, równość, braterstwo i dobro wspólne, aktywne uczestnictwo i troska o planetę. Jak będzie realizowana? Zgodnie z typową metodologią „pathways”, czyli ścieżek, którymi podążają już trzeci rok: uczyć się, działać i dzielić z innymi.

Odwagi więc!

Zapraszamy na międzynarodowe spotkanie online na youtube w najbliższą sobotę 20 czerwca o godz. 14.00, aby rozpocząć tę ważną inicjatywę #daretocare https://www.youtube.com/channel/UCwLEZ2JESHbayS0Rzx2AbWw/featured .

 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie United World Project ( http://www.unitedworldproject.org/).

Lorenzo Russo

Regulamin(500)