Europejskie Mariapoli 2019

 
Po raz pierwszy historyczne spotkanie Focolari jest organizowane na poziomie kontynentalnym, a Europa otwiera tę drogę. Od 14 lipca do 11 sierpnia we włoskich Dolomitach oczekuje się 3000 osób. Oglądaj z nami.

Po raz pierwszy od 70 lat Ruch Focolari organizuje swoje historyczne „Mariapoli” (miasto Maryi) dla całej Europy. Europejske Mariapoli, którego tytuł i motto brzmi „Mierzyć wysoko” odbędzie się w dniach 14 lipca – 11 sierpnia 2019 r. w Fiera di Primiero we włoskich Dolomitach, dokładnie tam, gdzie 70 lat temu rozpoczęło się to doświadczenie, inspirowane charyzmatem jedności.

Zdaniem organizatorów wydarzenie wzbudza duże zainteresowanie. W ciągu zaledwie kilku tygodni wcześniejsze rezerwacje znacznie przekroczyły ilość miejsc. Począwszy od 31 stycznia, daty zakończenia rejestracji wstępnej, zarejestrowano prawie 3000 osób, a więc około 600 osób będzie uczestniczyło w Mariapoli każdego tygodnia.

Europejski Mariapoli odbywa się w rzeczywistości, kiedy nasz kontynent jest coraz bardziej podzielony. „Naszym marzeniem jest zorganizowanie wydarzenia, które podkreśli piękno kontynentu europejskiego w całej jego różnorodności, gdzie bogactwo każdej kultury ukaże się na wspaniałym gobelinie, jakim jest Europa” – powiedział Peter Forst z Focolare. „Wierzymy, że poprzez dzielenie się i coraz większą znajomość naszych doświadczeń, naszych kultur i naszej historii możemy położyć podwaliny pod bardziej zjednoczoną Europę”.

Mariapoli jest spotkaniem, w którym obywatele tymczasowego miasta starają się zbudować nowy typ społeczeństwa oparty na relacjach, takich jak w rodzinie: braterstwo i wzajemny szacunek są w centrum tych wakacji. Uczestnicy będą gościć w wynajętych hotelach, instytutach religijnych, domach i mieszkaniach, w pięknej dolinie Primiero.

Grupa osób z różnych krajów europejskich przygotowała czterotygodniowy program, który obejmie serię wybranych tematów, momenty wymiany kulturalnej, warsztaty i debaty przy okrągłym stole. „Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie! I oczywiście to także wakacje. Uczestnicy będą mieli szeroki wybór: spacery, wycieczki i inne wydarzenia kulturalne – powiedziała Anna Siewniak z Wielkiej Brytanii, członek komisji programowej. W rozmowie z CatholicIreland.net, powiedziała, że jednym z celów Europejskiego Mariapoli jest stworzenie „przestrzeni do wymiany bogactw naszych kultur i naszych doświadczeń”, na przykład poznając muzykę i tańce narodowe.

W niedawnym wywiadzie Maria Voce, prezydent Ruchu Focolari, opisała swoje doświadczenia z jej pierwszego Mariapoli w Fiera di Primiero, w 1959 r. „Dobrze to pamiętam, spaliśmy w klasach szkolnych, wszystkie materace były na podłodze. Między każdym łóżkiem było krzesło i to było jedyne umeblowanie. Nie było szafek, nie było luster, ale to nie zaszkodziło doświadczeniu Mariapoli”.

Mimo, że Mariapoli było ubogie materialnie, kontynuuje Maria Voce, ale było „bardzo bogate w łaski duchowe. Nadprzyrodzoność zbudowana przez wszystkich świeciła wśród mieszkańców Mariapoli, wciągała uczestników”.

Wśród 12 000 osób, które przewinęły się przez Mariapoli w Fiera di Primiero w 1959 roku, byli ludzie ze wszystkich środowisk i wielu krajów, wyjaśniła prezydent Focolari. „Biedni i bogaci przybyli dzięki wspólnocie dóbr wszystkich”. „To było naprawdę spotkanie w mieście bogatym w relacje i miłość wzajemną. Ludzie byli równi, a miłość dawała wszystkim takie samo boskie życie i pełnię radości ”.

Oglądaj Mariapoli Europejskie

  • Poniedziałek 15 lipca w godzinach 10.00 – 12.00 : Wprowadzenie do Mariapoli Europejskiego
  • Wtorek 16 lipca w godzinach 16.00 – 17.30 : Event kulturalno-artystyczny Szkoły Abbà (w Kościele Transacqua)
  • Wtorek 16 lipca w godzinach 20.30 – 22.00 : Forum «Sport i szczęście»
  • Sobota 20 lipca w godzinach 15.30 – 18.00 : Zakończenie pierwszego tygodnia Mariapoli Europejskiego

Aby się połączyć kliknij tu

lub wpisz na Youtube “European Mariapolis”

                                                Susan Gately

                                                Wer. pol. Ewa Mąka

Regulamin(500)