Pokój, praworządność, prawa człowieka: zaangażowanie młodzieży z Ruchu Focolari na rok 2020

 
#intimeforpeace -czas dla pokoju: to hashtag, który wyraża zobowiązanie młodzieży z Ruchu Focolari na przyszły rok i znajduje się już w centrum tematyki kampusów, warsztatów i kursów w różnych częściach świata. Począwszy od Loppiano (Włochy).

Jeśli do maja 2019 r. koncentrowali się na działaniach i kampaniach na rzecz bardziej ludzkiej ekonomii komunii, bardziej wrażliwej na tych, którzy nic nie mają, to od kilku miesięcy młodzież Ruchu Focolari zaczyna działać także w różnych obszarach Prawa. Tak, ponieważ ekonomia i prawo są pierwszymi dwoma krokami Ścieżki do Zjednoczonego Świata: sześć rocznych kursów na których skupia się zaangażowanie i działanie Młodzieży dla Zjednoczonego Świata (GMU), na wszystkich szerokościach geograficznych. „Każdego roku stajemy przed innym wyzwaniem, nie zapominając o zobowiązaniu, które podjęliśmy w ubiegłym roku” – wyjaśnia jeden organizatorów – „nasze zaangażowanie obejmuje od ekonomii po politykę, od prawa po sztukę, od dialogu między kulturami po sport, podejmujemy działania, współpracę i projekty oparte na braterstwie, które mają zasięg lokalny, ale stawiają na zasięg globalny”.

Czas dla pokoju” to zatem motto podsumowujące zobowiązanie nadchodzącego roku, który zakończy się w Korei, w dniach 1–7 maja 2020 r. W międzyczasie odbędzie się kilka kursów formacyjnych, pogłębienia i „światowej” wymiany gen i GMU, dotyczącej także sprawiedliwości, pokoju, praworządności i prawa.
Znaczące było spotkanie w Loppiano (Włochy), gdzie w dniach od 7 do 22 lipca odbyła się szkoła letnia z udziałem 40 młodymi ludzi z wielu krajów, w tym z Korei, Hongkongu, Malty, Szkocji, Włoch, Brazylii, Kuby, Birmy, Polski, Kolumbi,

Maria Giovanna Rigatelli, prawniczka z sieci Komunia i Prawo, uczestniczyła jako ekspert, podkreślając znaczenie podobnych doświadczeń, które pozwalają młodym ludziom zanurzyć się zarówno w dziedzictwie kulturowym, jak i w ranach różnych krajów, z którymi mają kontakt. „Sytuacja na świecie, wskazuje na brak wiedzy o wartości praw człowieka. Podczas szkoły okazało się, jak wielką wagę ma osobiste zaangażowania w działaniach na rzecz rozwiązania dramatu dwóch Korei, czy sytuacji w Hongkongu. W wielu częściach świata, dzięki naszemu zaangażowaniu, może zabłysnąć światło».
„Nasz naród jest podzielony na dwie części – powiedział
a Y. Koreanka– i mamy wiele ran, które jednak nie uzasadniają tego podziału. Aby osiągnąć pokój musimy się nauczyć prowadzić dialog. Podczas szkoły pomyślałam: jeśli nadal będziemy kochać, kochać, kochać, być może w końcu uda nam się połączyć dwie Koree!”.

Mówiąc o kryzysie, który przeżywa jego kraj, D. wyjaśnił: „Przed moim przyjazdem tutaj, w Hongkongu wydarzyło się tak wiele rzeczy, które sprawiły, że pomyślałem, pokój może nie być jedynym sposobem rozwiązywania problemów i że może czasami trzeba użyć siły. Czułem się sfrustrowany. Ale jestem bardzo szczęśliwy z tego, czego tutaj doświadczyłem i z rozmów z wieloma osobami, które rozmawiały ze mną o pokoju.  W tym roku, my młodzi pogłębimy i będziemy żyć „ścieżką” (pathway) poświęconą prawom człowieka, praworządności i pokojowi. Zadałem sobie pytanie: czy dobrze jest stosować przemoc, która powoduje, że są zabici i ranni? Tutaj nauczyłem się kochać innych i koncentrować się na miłości między nami. Wiem, że kroczenie ścieżką pokoju jest trudne, ale myślę, że musimy spróbować ją osiągnąć bez użycia przemocy. Kiedy wrócę do domu, chcę wykorzystać to, czego się nauczyłem i czego doświadczyłem w Loppiano, kochać ludzi w Hongkongu, nawet tych, których nienawidzę ”.

Letizia Spano

                                            Wer. pol. Ewa Mąka

Regulamin(500)