Ekonomia Franciszka: by nikt nie był pominięty

 
- Czekam na was wszystkich, niezależnie od przynależności rasowej czy religijnej w Asyżu, gdzie razem, poprzez wspólny pakt, będziemy wspierać globalne zmiany na rzecz nowej ekonomii, która opowiada się po stronie życia, a nie zabijania, która łączy, a nie wyklucza, która chroni stworzenie, a nie niszczy go - powiedział papież Franciszek.

W dniach od 26 do 28 marca w Asyżu odbędzie się międzynarodowe spotkanie „Ekonomia Franciszka”. Jego inicjatorem jest sam papież Franciszek, który zaprosił młodych ekonomistów i przedsiębiorców z całego świata do miasta świętego Franciszka – symbolu humanizmu, braterstwa między ludźmi różnej wiary i narodowości, aby właśnie od nich rozpocząć proces globalnej przemiany ekonomii, tak by zarówno ta dzisiejsza, jak i jutrzejsza, stała się bardziej sprawiedliwa, sprzyjająca włączeniu społecznemu i zrównoważona, nie pozostawiała nikogo w tyle.

Dlaczego właśnie Asyż? Asyż i ekonomia wydają się paradoksalnym połączeniem, biorąc pod uwagę fakt, że św. Franciszek, który żył w czasach jeszcze innej ekonomii – dokonał wyboru skrajnego ubóstwa. Spotkanie „Ekonomia Franciszka” swą nazwę bierze nie tylko od papieża Franciszka, który zaprasza nas na to spotkanie, ale także od świętego Franciszka.

W czasie spotkania przewidziano warsztaty, wydarzenia artystyczne i sesje plenarne. Zaproszeni są m.in.: Jeffrey Sachs, Stefano Zamagni, Kate Raworth, Juan C. Cardenas, Brunello Cucinelli, Anna Meloto, Cécile Renouard,  Mauro Magatti. Nie ma to być tradycyjna konferencja w formie wykładów, ale doświadczenie, w którym poprzez połączenie teorii i praktyki szukane będą nowe idee oraz nowe sposoby współpracy. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie spotkanie z papieżem Franciszkiem 28 marca o godz. 16.

Także wielu młodych z Polski planuje wziąć udział w spotkaniu, reprezentują oni różne wspólnoty kościelne i środowiska. Wspólnotę Ruchu Focolari reprezentować będą: Jan Grzybowski, Kacper Pietraszewski i Anna Sobiecka. Cieszymy się z tego wydarzenia, jedziemy na nie z wieloma oczekiwaniami oraz mamy nadzieję, że przywieziemy wiele inspiracji, którymi będziemy mogli podzielić się z innymi.

Agata, młoda dziewczyna ze wspólnoty Chemin Neuf, jak wielu młodych z Polski czeka na to wydarzenie i ma pewne oczekiwania: „Ekonomię Franciszka – nie tylko jako wydarzenia, ale też w ogóle jako idea – rozumiem jako miejsce refleksji nad sposobem naszego nawrócenia. Nawrócenia, którego potrzebujemy, bo niewystarczająco dbamy o otaczający nas świat – zarówno o środowisko, jak i o relacje międzyludzkie. Głęboko wierzę, że Pan Bóg zaprasza nas, zwłaszcza poprzez modlitwę i doświadczenie spotkania z drugim człowiekiem, do »wchodzenia« w Jego spojrzenie: do patrzenia na otaczający nas świat i ludzi z Bożej perspektywy, tzn. z zachwytem i miłością. Przeżycie takiego spojrzenia, takiej Bożej miłości może być drogą powrotu do Miłosiernego Ojca, do Boga, który jest też dobry i sprawiedliwy. Dla mnie Ekonomia Franciszka jest wezwaniem, aby sposób zarządzania dobrami, czy to na poziomie modelu gospodarczego państwa, czy codziennego gospodarowania pojedynczej osoby – był odzwierciedleniem Bożej sprawiedliwości i hojności. By nikt nie był pominięty, niezauważony, bo wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi: »Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy« (1 J 3,1)”.

Prosimy o modlitwę za to spotkanie.

Anna Sobiecka

Regulamin(500)