Syria: zatrzymajmy sankcje gospodarcze

 
Dla New Humanity , organizacji pozarządowej Ruchu Focolari, teraz powinien nastać pokój w Syrii. Do Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego został wysłany apel, pod którym podpisują się przedstawiciele świata polityki, religii i obywatele.

„Wzywamy do zawieszenia sankcji gospodarczych nałożonych na rząd syryjski, aby obywatele tego kraju mieli dostęp do międzynarodowych rynków i pomocy finansowych i mogli otrzymać środki medyczne i fundusze niezbędne do obrony przed wirusem COVID-19”.

Taka jest kwintesencja apelu podjętego przez organizację pozarządową Ruchu  Focolare – New Humanity, jako odpowiedź na tragiczną sytuację ludności syryjskiej, która już dziesiąty rok żyje w sytuacji wojny domowej, a teraz dodatkowo jest ciężko doświadczana przez pandemię pandemii, która dotknęła również ich kraj.

Do wołania Syryjczyków o pomoc dołączają się głosy osobistości z całego świata. Kilka dni temu Antònio Guterresa, Sekretarz Generalny ONZ wystosował przesłanie, w którym podkreślił, że teraz najważniejsze jest to, abyśmy zjednoczyli się w walce ze wspólnym wrogiem: „Wirusa nie interesuje narodowość, grupa etniczna czy przekonania religijne. On atakuje wszystkich bez różnicy. Tymczasem na świecie nadal prowadzone są konflikty zbrojne. Dotykają one najbardziej bezbronnych: kobiety i dzieci, osoby niepełnosprawne, odsunięte na margines, uchodźców, którzy teraz są najbardziej narażeni na cierpienia i śmierć z powodu Covid-19 ”.

„Było już setki apeli o pomoc humanitarną dla Syrii – wyjaśnia Marco Desalvo, prezes New Humanisty – ale teraz jesteśmy w wyjątkowej sytuacji. Jeśli z jednej strony Covid-19 stawia nas wszystkich w tym samym położeniu, to jednak odpowiedź, jakie nasze państwa są w stanie dać wobec zagrożenia wirusem, jest bardzo nierówna.
Opracowaliśmy ten apel do Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych i instytucji europejskich z prośbą o zawieszenie, przynajmniej tymczasowo, embarga na wszystkie wyroby medyczne i transakcje finansowe, tak aby Syria mogła zamawiać leki i produkty medyczne”.

„Ten apel nie dotyczy różnych opcji politycznych – wyjaśnia Lucia FronzaCrepaz, była członkini włoskiego parlamentu, współautorka apelu – wręcz przeciwnie, chce wyjść poza partie, ponieważ ochrona ludności cywilnej Syrii wykracza poza opcje polityczne czy ideologie”.

Do apelu dołączyli już różni przedstawiciele świata politycznego, akademickiego, naukowego, religijnego z Włoch i zagranicy, mi.n. Romano Prodi, podsekretarz ds. Pracy i Polityki Społecznej sen. Steni Di Piazza, PatriziaToia i Silvia Costa, Luigi Ciotti, założyciel grupy AbeleOnlus i LIBERA, Giovanni Paolo Ramonda, dyrektor generalny Stowarzyszenia Papieża Jana XXIII (APG23), Michel Veuthey, profesor prawa międzynarodowego na Webster University (Szwajcaria), Andrea Olivero, emerytowany prezes ACLI, Kornelio Sommaruga, były przewodniczący Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, o. Bahjat Elia Karakach, przełożony franciszkanów w Damaszku.

Dołącz do petycji również i Ty. Wejdź na stronę change.org.

Regulamin(500)