Pandemia i dobra, które krążą

 
Opowieści o wzajemnej pomocy z Ameryki Środkowej. Komunia dóbr, która rodzi nadzieję.

Z powodu pandemii Covid-19 kraje Ameryki Środkowej i Południowej przeżywają moment wielkiej kruchości ekonomicznej: wiele miejsc pracy zostało zawieszonych, podobnie jak szkoły, relacje społeczne i osobiste uczucia. Mimo wszystko, komunia dóbr różnych wspólnot Focolare nigdy nie ustawała – jak prosi papież Franciszek  – wobec tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, by dzień po dniu stworzyć kulturę braterstwa.

Świadczy o tym Karolina z Gwatemali: „Wielu ludzi traci pracę. Wśród nich jest jeden z moich kuzynów. Aby nadal wytwarzać dochody, potrzebował laptopa. Więc, bez zastanowienia, postanowiłam  dać mu ten, którego używam. Był bardzo wdzięczny, a ja cieszyłam się, że mogłam mu pomóc.”

Zarita, Gen3 (nastolatki z Ruchu focolari) z Oaxaca w Meksyku, dowiedziała się na spotkaniu na zoom’ie, że rozpoczęła się „niezwykła Komunia Covid-19”. Propozycja dotyczyła stworzenia skarbonki wykorzystując materiały nadające się do recyklingu. Jej ciotka opowiada: „Kiedy Zarita pomaga mi w jakiejś pracy, mówi: „daj mi monetę do mojej skarbonki”. Straciła też dwa zęby i wysłała nagrodę, którą otrzymała za swoją odwagę”.

W Mieście Meksyk, w jednym z najbardziej marginalizowanych obszarów, Centro Social Integral Águilas od ponad 30 lat realizuje swoją misję promowania praw człowieka i kultury pokoju. Część społeczności Focolare prowadzi działania pomocowe. Wraz z wprowadzeniem lockdown’u Centrum musiało zostać zamknięte. Jednak poprzez nadzwyczajną komunię dóbr, nadal odpowiadała ona na podstawowe potrzeby mieszkańców dzielnicy, pomagając w szczególności 120 rodzinom i gwarantując ponowne otwarcie struktury przy jednoczesnym respektowaniu norm zdrowotnych i higienicznych wymaganych przez władze.

W Gwatemali, Centrum Edukacyjne Fiore, powiązane z Ruchem Focolari, przyjmuje uczniów z różnych środowisk, języków i kultur, zwłaszcza z najbiedniejszych i najbardziej narażonych grup społecznych. Kryzys gospodarczy spowodowany przez COVID 19 bardzo mocno uderzył w i tak już słabą gospodarkę kraju. Wiele rodzin pozostało bez pracy i musiało ograniczyć koszty edukacji, aby mieć środki niezbędne na podstawowe potrzeby życiowe. Zmusiło to Centrum Edukacyjne Fiore do zamknięcia, narażając na niebezpieczeństwo zaniedbania edukację i wielu dzieci z grup znajdujących się w najbardziej niekorzystnej sytuacji. Jednak dzięki niezwykłej komunii dóbr, zarówno na poziomie lokalnym jak i światowym, było możliwe podjęcie interwencji w celu rozpoczęcia projektu przebudowy, który pozwoli na ponowne otwarcie szkoły. Również Gen4 (dzieci z Ruchu Focolari) z całego świata przekażą Centrum Fiore ofiary zebrane w ramach akcji „Usunięto Jezusa”.

Przenosimy się do Hondurasu, Javier pisze: „Cristina, moja sąsiadka pracuje w prywatnej szkole, która teraz jest zamknięta. Jej mąż natomiast pracuje jako prywatny ochroniarz w centrum handlowym, które jest zamknięte z powodu Covida. Nie są wstanie płacić czynszu i rachunków, a mają 13-letniego syna. Postawiłem się na ich miejscu i to jest naprawdę przygnębiające.” Javier zaangażował ich w małe prace w okolicy i stale interesuje się ich sytuacją, nie pozwalając im nigdy na brak jedzenia.

A Luis z Kostaryki opowiada: „Niektórzy rolnicy z San Vito, 100 km od Buenos Aires, przekazali swoje zbiory swojej społeczności dotkniętej pandemią. Poznając to doświadczenie, zmotywowany wielkim aktem miłości tych ludzi, natychmiast zorganizowałem darowiznę ananasów w prywatnej firmie, w której pracuję. W odpowiedzi niektórzy z tych rolników przekazali nam część swoich nasion warzyw, ryżu i kukurydzy, dzięki czemu mogliśmy kontynuować to doświadczenie, które stało się łańcuchem. Dwunastu urzędników wspomnianego przedsiębiorstwa, w wolnym czasie, zasiało te nasiona, aby zebrane produkty zostały dostarczone również na ten obszar. Biorąc pod uwagę dostępność ananasów, która istniała, gdy rynek europejski (który je kupuje) został zamknięty, poświęciliśmy się również barterowaniu”.

Lorenzo Russo

Regulamin(500)