2. dziennik ze Zgromadzenia Ogólnego, 25 stycznia 2021 r.

 

Drugi dzień Zgromadzenia Generalnego Focolari rozpoczęła modlitwa ekumeniczna przygotowana przez członków różnych Kościołów. Zwracano się w niej do Jezusa opuszczonego na krzyżu z prośbą, aby pomagał każdemu „wzrastać we wzajemnym słuchaniu”, nauczył „otwierania się na Ducha Świętego i przyjmowania Go”, jak również pomógł otworzyć się na „krzyk ludzkości” i „stawać się narzędziami jedności”.

Następnie odbyło się głosowanie przełożone z wczoraj, konieczne do dostosowania Regulaminu Zgromadzenia do spotkania online.

Dlatego z niewielkim opóźnieniem rozpoczęły się rekolekcje, które zakończą się w środę 27 stycznia. Zgodnie ze Statutem Ruchu jest to bardzo ważny moment Zgromadzenia, który ma zapewnić, „aby wyborcy (…) byli otwarci na łaskę Ducha Świętego”.

Pierwszy poruszany temat jest kluczem do zrozumienia mistycyzmu Chiary Lubich: uroczysty pakt, który zawarła 16 lipca 1949 r., w górach, Dolomitach, z pisarzem i politykiem Igino Giordanim, współzałożycielem Ruchu. W tym pakcie – podkreślił ojciec Fabio Ciardi, oblat Maryi Niepokalanej i teolog życia konsekrowanego – Chiara Lubich i Igino Giordani poprosili Jezusa, którego właśnie przyjęli w Eucharystii, o dar jedności między nimi. W Pakcie chodzi o pełną gotowość i otwartość na siebie nawzajem, chęć docenienia idei drugiego i stworzenia w ten sposób przestrzeni, w której Duch Święty może działać. Podstawą Paktu są przebaczenie i miłosierdzie. Do praktykowania takiej postawy zostali zaproszeni uczestnicy Zgromadzenia: zachęcono, aby skontaktować się z kimś, z kim chcieliby się pogodzić, przed wypowiedzeniem tego Paktu – wszyscy razem, każdy w swoim języku – podczas globalnej modlitwy, która przekracza wszelkie granice.

Następnie różne opowiedziane historie i doświadczenia pokazały, jak można wcielać w życie ten wspólnotowy mistycyzm: małżonkowie Vicky i Vic z Filipin opowiedzieli, jak przezwyciężyli covida; natomiast Somjit, buddysta z Tajlandii, opowiedział, jak stara się być darem dla innych, żyjąc zgodnie z nauką Buddy. Jordi z Hiszpanii, agnostyk, opowiedział o swoim zaangażowaniu w koordynowanie wraz z żoną, chrześcijanką, różnych grup dialogu.

Na koniec Rassim, muzułmanin z Algierii, znalazł w Koranie zachętę do znoszenia innych i deklarowania gotowości do praktykowania wzajemnej, bezwarunkowej miłości.

Pod koniec dnia uczestnicy podzielili się na 34 wirtualne sale, aby spotkać się w mniejszych grupach i nie tylko podzielić przemyśleniami i refleksjami, ale także ćwiczyć się w tym, co zostało przedstawione na dzisiejszej sesji: wzajemne i głębokie słuchanie oraz pełne przyjęcie drugiego.

Regulamin(500)