10 lat Projektu Living Peace International

 
Projekt edukacji dla pokoju jest realizowany od 2012 roku. „Living Peace" promuje kulturę pokoju i braterstwa. Uczestniczy w nim ponad 1 000 000 młodych ludzi, nastolatków i dzieci ze 130 krajów świata, a inspiracją dla niego jest sztuka miłowania Chiary Lubich.

„Uczyłem w amerykańskiej szkole w Kairze w Egipcie. Tam narodził się pomysł, aby podjąć działania wspierające budowanie pokoju i rozwój kultury w tym kraju. Projekt miał być jedną z odpowiedzi na wiele wyzwań na Bliskim Wschodzie”. Tak zaczyna się historia Carlosa Palmy, focolarino i nauczyciela, pomysłodawcy projektu „Living Peace” („Żyć pokojem”). Realizacja projektu rozpoczęła się 5 lutego 2012 roku. Działania podjęte w ramach projektu miały na celu promowanie kultury pokoju, braterstwa i solidarności. Dziś, po 10 latach, ta akcja edukacji do pokoju rozwinęła się na całym świecie. Projekt promowany jest przez Stowarzyszenie AMU – Action for a United World, Onlus we współpracy z Teens4Unity i New Humanity. W jego realizacji bierze udział ponad 80 organizacji międzynarodowych i ponad 1000 szkół i grup. Uczestniczy w nim ponad milion dzieci i młodzieży.

5 lutego od 14.30 do 16.00 (UTC+1) na kanale Youtube Living Peace International transmitowany będzie na żywo program z okazji dziesiątej rocznicy powstania projektu. Dostępne będą tłumaczenia na język angielski, hiszpański, portugalski, francuski i włoski.  

Projekt „Living Peace” opiera się na „kostce pokoju”. Na jej ściankach nie ma liczb, lecz są tam zdania, które pomagają budować relacje pokoju pomiędzy wszystkimi. Inspirują się ona punktami „Sztuki miłowania”, którą Chiara Lubich wiele lat wcześniej zaproponowała dzieciom z Ruchu Focolare. Hasła sztuki miłowania były umieszczone na ściankach kostki do gry.

Razem z „kostką pokoju” projekt proponuje również „Time out” („Czas stop”): codziennie o 12.00 w południe, we wszystkich strefach czasowych, jest to chwila ciszy, refleksji lub modlitwy w intencji pokoju.

Projekt „Livin peace” początkowo skierowany dla szkół podstawowych, szybko rozprzestrzenił się na szkoły średnie, uniwersytety, ruchy młodzieżowe, stowarzyszenia, fundacje, więzienia, wspólnoty religijne, centra artystyczne, itp.

Co to znaczy edukować do pokoju?

Konstytucja UNESCO stwierdza: „Ponieważ wojny zaczynają się w umysłach ludzi, to właśnie w umysłach ludzi należy budować obronę pokoju”.

Wychowanie do pokoju nie jest tylko kolejnym przedmiotem, ale raczej czyni każde środowisko edukacyjne narzędziem pokoju, drogą, której celem jest rozwijanie kreatywności i samodzielności. Dzięki temu dziewczęta i chłopcy uczą się radzić sobie z problemami i konfliktami oraz zdobywają umiejętności prowadzenia dialogu. Edukacja na rzecz pokoju oznacza zatem promowanie konkretnych działań na rzecz pokoju i pojednania, począwszy od szkół podstawowych. Dociera ona do wszystkich możliwych ośrodków, w których prowadzona jest edukacja.

„W 2013 roku zostałem mianowany ambasadorem pokoju przez Circolo Universale degli Ambasiatori di Pace (Francja/Szwajcaria) – mówi Carlos Palma. Dwa lata później zrodził się pomysł, aby mianować również młodych ambasadorów pokoju w wieku od 6 do 25 lat. Dziś na świecie jest 600 młodych ambasadorów. Zanoszą oni wszędzie „Kostkę Pokoju”, inicjując wiele różnorodnych działań i akcji. Kostka stała się również przedmiotem studiów na niektórych uniwersytetach. Dzięki młodym ambasadorom pokoju powstała wersja Kostki w alfabecie Braille’a, dla osób niewidomych. Opracowano też wersję Peace Got Talent, która wzorując się na programie telewizyjnym znanym w różnych częściach świata, daje możliwość młodym talentom na promowanie pokoju”.

Potem przyszła pandemia. „Ale pomimo trudności z tym związanych – mówi dalej Carlos Palma – młodzi ludzie działali i działają dalej. Na tysiące sposobów, przez internet i media społecznościowe cały czas promują pokój i braterstwo.

 Więcej informacji na stronie Living Peace pod linkiem

Lorenzo Russo

Regulamin(500)