Światowe spotkanie Hombre Mundo

 
W dniach 25-27 lutego 2022 r. odbędzie się spotkanie, które będzie okazją do przedstawienia ogólnoświatowego projektu Hombre Mundo Planterio. Projekt opracowany i realizowany  przez młodych ludzi, ma na celu promocję powszechnego braterstwa.

„Zrozumieliśmy, że musimy się wzajemnie akceptować pomimo różnic, które mogą być naszym ogromnym atutem. Jest to sposób na promowanie wartości i wypieranie antywartości”. Claire Mulimbi należy do grupy Gen3 – młodzieży w wieku 10-17 lat z Ruchu Focolare. Mieszka w Demokratycznej Republice Konga i tak opowiada o swoich doświadczeniach związanych z organizacją dwóch dni spotkania „Hombre Mundo” we wrześniu 2021 r. „To było bardzo piękne doświadczenie wymiany kulturowej poprzez pieśni, tańce, wiersze i zagadki. Eksperci mówili nam o ekologii, a potem wspólnie posadziliśmy trochę drzew”.

Hombre Mundo to projekt, w którym uczestniczą tysiące chłopców i dziewcząt z Ruchu Focolare na całym świecie. Celem jest formacja do powszechnego braterstwa poprzez promowanie wiedzy o rówieśnikach z innych kultur i religii, odkrywanie i dzielenie się bogactwem każdego narodu, wspólne zaangażowanie się w wielkie wyzwania na naszej planecie. Hombre Mundo jest nie tylko okazją do spotkania i poznania się, ale także opiera się na konkretnych działaniach mających na celu rozwijanie aktywnej postawy obywatelskiej dla wspólnego dobra społeczności, w której żyją i z którą są związani ci młodzi ludzie.

Dlatego Hombre Mundo przewiduje, że obok wydarzeń planetarnych, takich jak to, które odbędzie się w dniach 25-27 lutego 2022 r., prowadzone są działania lokalne i światowe.

Pierwsze spotkanie Hombre Mundo odbyło się w 2014 r. w Argentynie. Następnie w 2017 r. odbyły się trzy w Europie Wschodniej (w Chorwacji, Serbii i Polsce). Spotkania te są międzynarodowymi „warsztatami”, w czasie których młodzież uczy się poznawać, kochać i szanować ojczyznę innych, jak również swoją własną. Program został opracowany i zrealizowany bezpośrednio przez młodych ludzi, począwszy od wyboru tematów, które miały być poruszone, po świadectwa, od tekstów po piosenki. W tej edycji miały się odbyć dwa spotkania centralne w Kenii i na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz wiele spotkań lokalnych w różnych krajach świata. Po raz pierwszy jednak, ze względu na pandemię, odbędą się one całkowicie online. W przygotowaniach bardzo pomocna okazała się również sieć internetowa.

Gašper Jošt, Gen3 ze Słowenii, mówi: „Podzieliliśmy się na mniejsze grupy według stref czasowych i językowych. My ze Słowenii spotkaliśmy się z młodymi z Malty i Irlandii. Na tę okazję skomponowaliśmy piosenkę. Miha napisał tekst, a Anja melodię. Tą piosenką chcemy zachęcić ludzi, by nadal budowali jeszcze piękniejszy świat, i powiedzieć, że dopóki choć jedna osoba próbuje to robić, będzie to dla innych zachętą i nadzieją”.

Grupy Gen3 na całym świecie podjęły różne konkretne działania, aby żyć i szerzyć kulturę dawania i dzielenia się. Na przykład młodzi ludzie w niektórych krajach Afryki Środkowej i Wschodniej, Wietnamie, Indonezji i Myanmarze otrzymali materiały i pomoce szkolne. Z kolei w Indiach fundusze przeznaczono na zapobieganie pracy dzieci, budowę bezpiecznych miejsc, w których mogą one uczestniczyć w zajęciach mających na celu odbudowę poczucia własnej wartości, nawiązywanie kontaktów rówieśniczych i rozwijanie talentów.

Celem tegorocznego trzydniowego spotkania jest stawanie się coraz bardziej ludźmi świata, czyli ludźmi o sercu otwartym na całą ludzkość z jej bogactwami i wyzwaniami, które trzeba podjąć i stawić im czoła.  Każdego dnia będzie możliwość lepszego poznania i przeanalizowania jednego z tematów. Zaczynając od życia osobistego, przez uważne spojrzenie na społeczności, w których żyją młodzi ludzie, po wyzwania stojące przed naszą planetą.  25 luty będzie poświęcony stylowi życia, który charakteryzuje te grupy młodych ludzi. Sztuka miłowania zaproponowana przez Chiarę Lubich znajdzie się w centrum ich refleksji i świadectw, ze szczególnym uwzględnieniem okresu, w którym żyjemy, czyli jak żyć w czasie pandemii? W jaki sposób możemy kochać w świecie wirtualnym i w mediach społecznościowych?

Drugiego dnia młodzi skupią się na swoim zaangażowaniu w integralną ekologię, prowadzącą do zrealizowania projektu „Zero głodu”, – który jest drugim z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ na rok 2030. Trzeci dzień będzie nosił tytuł, „Aby wszyscy byli jedno”, a w centrum uwagi znajdzie się piękno spotkania między narodami i wspólne zaangażowanie w budowanie świata pokoju i jedności.

W spotkaniu tym wezmą również udział: międzynarodowy zespół Gen Verde prowadząc warsztaty gry na perkusji, w których weźmie udział 60 chłopców i dziewcząt z Ameryki Środkowej. Będzie też Gen Rosso z koncertem na rzecz pokoju, który odbędzie się 26 lutego o godz. 12.30 (czasu włoskiego) na żywo z włoskiej wyspy Lampedusa, znanej z przyjmowania migrantów. Przed koncertem o godz. 12.00 (czasu Greenwich) odbędzie się ogólnoświatowe połączenie, aby wspólnie pomodlić się o pokój.

 „Każdy człowiek na planecie Ziemia jest obdarzony takimi cechami, zdolnościami i umiejętnościami, które czynią go niepowtarzalnym dziełem sztuki – mówi Granville z Bangalore (Indie) – Dlatego za każdym razem, gdy stajemy obok siebie, wspierani duchem jedności, tworzymy imponującą galerię sztuki.

Co oznacza dla mnie Hombre Mundo? Myślę, że jedno słowo doskonale odpowiada na to pytanie: jedność. Nie może być jedności bez miłości. Miłość jest mostem przerzuconym nad przepaścią podziałów. Miłość burzy mury, które nas dzielą, i jednoczy nas. Tylko dzięki miłości do bliźniego mogę przyczynić się do stworzenia świata, w którym każdy z nas, niepowtarzalne dzieło sztuki, łączy się z innymi, tworząc synergiczną galerię sztuki”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie teens4unity.org

Lorenzo Russo

Regulamin(500)