Delegati Pokreta fokolara u Rimu

 
Svake godine u Kastelgandolfu (Rim) u septembru i oktobru se okupljaju delegati Pokreta fokolara iz čitavog sveta.

Ove godine su predviđena 3 takva susreta kako bi se očima zajedništva pogledalo na pojedine teritorije i odgovorilo na izazove svakoga kontinenta. Cilj je zahvalnost za primljene darove i preispitivanje hoda pokreta i njegovu otvorenost novim pogledima.

Od 7. do 17. septembra održan je susret delegata i predstavnika Pokreta fokolara iz područja tri geografskih zona: Latinske Amerike, Severne Amerike i Oceanije. Od 28. septembra do 8. oktobra rad se nastavlja sa delegatima iz Afrike, Azije i Bliskog istoka; a od 15. oktobra do 23. – s odgovornima za područja Evrope.

Deo programa biće zajednički, a neke teme će se razmatrati u skladu sa zanimanjem i potrebama raznih geografskih područja. Tako će biti govora o inkulturaciji u Africi, o izbegličkoj krizi i dijalogu s islamom u Evropi. Razmotriće se izazovi u Južnoj Americi, Aziji, na Bliskom istoku, u Severnoj Americi, na društvenom i crkvenom području, iz ugla porodice, novih generacija, ekumenskog i međuverskog dijaloga, itd.

Predsednica Marija Emaus Voče već je na prvom susretu najavila i izložila tačku duhovnosti koju će čitav Pokret postaviti u središte života ove godine, a to je Isus Napušteni.

Među ostalim je rekla: “Isus Napušteni je i tačka naše duhovnosti koja sledi nakon jedinstva i koja je drugo lice medalje, jer Kjara Lubik nam je uvek govorila da naša harizma koja je jedinstvo ne može se ostvariti ako nam oči i srce nisu uprti u jedini ideal – Isusa Napuštenoga.

Započeli smo susret govoreći o Njemu i zaista smo zajedno otkrili da nas On potiče na veću ljubav prema svim bolima čovečanstva, ali i da je Bog Otac prvi imao takvu ljubav jer je iz takve ljubavi poslao Hrista na svet da uzme na sebe sve naše boli i tako je dao smisao besmislu ljudske boli koja često izgleda beskorisna, nešto što ne želimo, a on ju je proživeo do kraja upravo zato da je pobedi svojom napuštenošću i svojim krstom, koji je postao sredstvo uskrsnuća, sredstvo slave.

Osetili smo želju da trčimo svetom, kao što je činila Kjara, kako bismo susreli boli čovečanstva, zagrlili ih, isušili u sebi, tako da čitavo čovečanstvo doživi kako je moguće preći od krsta do uskrsnuća voleći Njega Napuštenoga koji je došao upravo zato da nas ponovno sjedini s Ocem i vrati jedinstvo među sve nas.”

Rules(500)