Ne budite oni koji samo slušaju reč i tako sebe varaju; budite oni koji je izvršavaju.“ (Jak 1, 22)

 
Tema slušanja i izvršavanja je osnovna tema na kojoj insistira autor ovomesečnog stiha. Pismo se, naime, nastavlja: „Ali ko se zagleda u savršeni Zakon slobode, te istraje u njemu, i ne bude zaboravni slušač, nego onaj koji ga izvršava – taj će biti blažen u onome što čini“ (Jakovljeva 1:25). I upravo nas ta posvećenost poznavanju i izvršavanju Njegovih reči oslobađa i daje nam radost.

Moglo bi se reći da je ovomesečni biblijski stih sam po sebi razlog za praktikovanje Reči života koja se proširila po celom svetu. Jednom nedeljno, a zatim jednom mesečno, Kjara Lubik je birala izraz iz Svetog pisma i komentarisala ga. Sretali su se, delili plodove onoga što se postiglo kroz životna iskustva, stvarala se ujedinjena zajednica koja je pokazala seme društvenih implikacija za koje je sposobna.

„Uprkos svojoj jednostavnosti, inicijativa je ponudila značajan doprinos ponovnom otkrivanju Reči Božije u hrišćanskom svetu dvadesetog veka“[1], prenoseći „metod“ življenja Jevanđelja i deleći njegove efekte.

 

„Ne budite oni koji samo slušaju reč i tako sebe varaju; budite oni koji je izvršavaju.“

 Jakovljevo pismo preuzima ono što je Isus objavio da bi nas podstakao da živimo i doživimo stvarnost Carstva nebeskog među nama: on proglašava blaženim svakoga ko sluša njegovu reč i drži se nje[2]; prepoznaje kao svoju majku i braću one koji je slušaju i izvršavaju[3]; poredi je sa semenom koje, ako padne na dobro tlo, odnosno na one koji je slušaju neokrnjenog i dobrog srca i neguju, daju plod svojom istrajnošću[4].

„U svakoj svojoj reči Isus izražava svu svoju ljubav prema nama“ – piše Kjara Lubik. „Utelovimo ih, učinimo ih našim, doživimo snagu života koju oslobađaju, ako se žive, u nama i oko nas. Zaljubimo se u Jevanđelje toliko da mu dopustimo da nas preobrazi i prelije se na druge. […] Doživećemo iz prve ruke slobodu od nas samih, od naših granica, od našeg ropstva, i ne samo to, već ćemo videti eksploziju revolucije ljubavi koju će Isus, slobodan da živi u nama, izazvati u društvenom tkivu u koje smo mi uronjeni.“[5]

 

„Ne budite oni koji samo slušaju reč i tako sebe varaju; budite oni koji je izvršavaju.“

Kako primeniti ovu reč u praksi? Osvrnimo se oko sebe i učinimo sve da se malim ili velikim gestovima uzajamne brige stavimo u službu onih koji su u nevolji, menjajući nepravedne strukture društva, boreći se protiv nasilja, podstičući gestove mira i pomirenja, rastući u osećajnosti i delovanju u korist naše planete.

Autentična revolucija će tako prodreti u naše živote i živote zajednice u kojoj živimo, u radnom okruženju u kojem poslujemo.

Ljubav se manifestuje u društvenim i političkim akcijama koje teže izgradnji boljeg sveta. Iz posvećenosti male zajednice Pokreta fokolara prema najkrhkijim ljudima, u Peruu je rođen Centar za stare nazvan po osnivaču Pokreta, otvoren u Lamudu, gradu u peruanskom Amazonu, na 2.330 metara nadmorske visine.

„Centar je svečano otvoren u jeku pandemijske krize i ugošćuje 50 starih i usamljenih osoba. Kuća, nameštaj, posuđe, pa čak i hrana stigli su na poklon iz obližnje zajednice. Bilo je to kockanje, ne bez poteškoća i prepreka, ali je u martu 2022. Centar proslavio svoju prvu godišnjicu, otvorivši svoja vrata gradu, proslavom, na kojoj su učestvovale i političke vlasti. Dva dana slavlja okupila su nove volontere, odrasle i decu, koji žele da brinu o usamljenim bakama i dekama, proširujući svoju porodicu“[6].

Uredila Patricija Macola i tim Reči života

[1] K. Lubik, Reči života, uredio Fabio Čiardi, (Opere di Chiara Lubich 5), Citta Nuova, Rim 2017, str. 9.

[2] Up. Luka 11, 28.

[3] Up. Luka 8, 21.

[4] Up. Luka 8, 15.

[5] K. Lubik, Reč života iz septembra 2006.

[6] Bilancio di Comunione 2022. Movimento dei Focolari, na https: //vvv.focolare.org/vp- content/uploads/2024/01/BdC-2022-2.pdf , str.67.

Rules(500)