Mreža nade u Evropi

 
Hrišćani raznih pokreta zajedno u Briselu 12. maja 2012.

Dok se na evropskom kontinentu ponovo pojavljuju nacionalizam i podele, a ekonomska kriza pogađa zemlju za zemljom i teško je razmišljati o zajedničkoj budućnosti, hrišćani raznih crkava, pripadnici pokreta i crkvenih zajednica, okupili su se 12. maja u zlatnoj dvorani Skver miting centra u Briselu i satelitski povezali s još 144 evropska grada, u okviru inicijative »Zajedno za Evropu 2012«, na tragu sličnih manifestacija u Štutgartu 2004. i 2007. godine. Više od hiljadu osoba sa svih strana Evrope i deseci hiljada iz druge 22 zemlje, iz Brisela su uputili Evropi poruku nade, jedinstva i mira.

Promoteri događaja bile su stotine pokreta i zajednica iz Evrope, među njima JMCA iz Nemačke, Šenštat, Zajednica Sv. Egidija, Pokret fokolara, Fondasio, Kristusbruderšaft Zelbic, Sindezmos (pravoslavna omladina) i Harizmatsko katoličko bratstvo… U prisutnosti parlamentaraca, političara i vodećih osoba iz raznih zemalja, evangelističkih, pravoslavnih i katoličkih episkopa, predstavnika kulturnog i javnog društva, upućen je manifest »Zajedno za Evropu 2012.« Pozivajući se na viziju jedinstva očeva-osnivača Evrope, pokreti i crkvene zajednice uputili su poziv evropskim narodima da se ujedinjeni suoče s izazovima globalizovanog sveta.

Osvrnuvši se na hod koji je doveo do tog dana, predsednica Pokreta fokolara Marija Voče govorila je o fascinantnom poduhvatu koji pojedincima i narodima priprema budućnost bratstva i mira u duhu zajedništva. Svoj doprinos manifestaciji dali su i bivši predsednik Evropske komisije Romano Prodi, koji je odao počast »blagoj snazi Evrope«, italijanski ministar za međunarodnu saradnju i integracije Andrea Rikardi, Tomas Remer iz minhenskog udruženja JMCA, ekonomista Luiđino Bruni. Među prisutnima bili su i evropski poverenik Džon Dali, belgijski ministar Mark Ejskens, francuski ministar Žak Barot…

U svojoj poruci predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej potvrdio je da se evropska sudbina zasniva na filozofiji odnosa i susreta – jedinstvu u različitosti i za druge. Ministar Rikardi pozvao se na temu nade za Evropu i od Evrope za svet. Upozorio je Evropljane da ne misle da mogu da izađu iz krize sami i podstakao ih da se ne predaju pesimizmu, podsećajući na smisao zajedničke sudbine: »Kultura jedinstva može da obnovi dušu naše Evrope.«

Duša Evrope istaknuta je u konkretnim svedočanstvima, u vitalnosti i odlučnosti mladih i dece. Ta duša mogla je da se oseti u 144 evropska grada gde su se istovremeno održavale razne inicijative i susreti. Od Kapitolskog trga u Rimu do sedišta Saveta Evrope u Strazburu, od Vilnjusa do Šengena, od Praga do Madrida, od Kišinjeva do Tirane, sve do 29 nemačkih gradova i mnogih drugih, moglo se utvrditi da Starim kontinentom prolazi nova energija usmerena ka solidarnosti, razvoju i jedinstvu.

Na manifestaciji u Briselu bila je prisutna i mala delegacija iz Srbije, sastavljena od predstavnika Hrišćanskog kulturnog centra i Pokreta fokolara. Putovanje smo organizovali zajedno s nedavno preminulim protojerejom dr Radovanom Bigovićem, koji je s radošću i zanimanjem podržao ovu inicijativu. Za sve nas bila je to prilika za upoznavanje i susret sa za Srbiju novom realnošću Pokreta i osnova za narednu saradnju na putu prema jedinstvu. Različitost crkava, kultura i izražavanja Istoka i Zapada nije lako premostiva barijera, zbog toga smo osećali važnost i vrednost svakog malog koraka u tom pravcu. Veliki broj gradova koji su se uključili u manifestaciju i učešće mladih ispunili su nas radošću, budući da se tako veliki broj njih zalaže za Evropu hrišćanskih vrednosti.

Iz manifesta “Zajedno za Evropu 2012.”

Foto galerija

Rules(500)