“Dragi prijatelji inicijative „Zajedno za Evropu”, imate pravo! Vreme je da se udružimo, kako bismo se sa pravim evropskim duhom suočili sa problematikom našeg vremena“. Ovako počinje video-poruka koju je papa Franja uputio učesnicima manifestacije „Zajedno za Evropu 2016“ okupljenim 2. jula na Karlovom trgu u Minhenu, u Nemačkoj. Pošto je istakao otvorene izazove u Evropi, papa Bergoljo ohrabrio je učesnike da „ponesu svetlost svedočanstva jednog civilnog društva koje radi u mreži na prihvatanju i solidarnosti prema najslabijima i onima u neprilici, da grade mostove, da prevaziđu objavljene ili latentne sukobe“. I zatim zaključuje: „Sačuvajte svežinu vaših harizmi; održite živim vaše Zajedno, i proširite ga! Činite tako da vaše kuće, zajednice i gradovi budu radionice zajedništva, prijateljstva i bratstva, otvoreni ka celom svetu“.
Takođe je Carigradski patrijarh Vartolomej I želeo da prisustvuje putem lične poruke, u kojoj između ostalog kaže: „Čak i kada nam iskušenje nameće da ne budemo zajedno, hrišćani su posebno pozvani da pokažu fundamentalni princip Crkve, koji jeste zajedništvo (koinonia). Jedino kada delimo tako velikodušno i slobodno darove koje nam je Bog dodelio, tada smo kadri da ih u potpunosti iskusimo.“
Skupu su se obratili organizatori manifestacije: Marija Voče (Pokret fokolara), Andrea Rikardi (Zajednica Svetog Egidija), Gerard Pros (Hrišćanska Organizacija Mladih). Na temu „Pomirenje otvara budućnost- 500 godina razjedinjenosti je dovoljno“ zajedno su sa bine govorili kardinal Kurt Koch (Papski Savet za Promociju Jedinstva hrišćana), biskup Frank Otfried July (Svetska luteranska Federacija), episkop Serafim Joanta (Rumunska Pravoslavna Crkva u Nemačkoj i Severno-Centralnoj Evropi) i generalni sekretar Ekumenskog Saveta Crkava, Olav Fykse Tveit.
Završna poruka, koju su pročitali istaknuti članovi komiteta, pored toga što potvrđuje „viziju zajedništva u Evropi koja je jača od svakog straha i egoizma“ , manifestovala je zajedničko zalaganje svih onih koji pripadaju mreži „Zajedno za Evropu“ da „pređu put pomirenja’’, da „žive ujedinjeni u različitosti“, da „idu u susret osobama drugih ubeđenja i veroispovesti sa poštovanjem i tražeći dijalog“, da promovišu u svetu „ljudskost i mir“.
Manifestaciji je prethodio dvodnevni kongres sa 1.700 lidera i saradnika iz preko 300 Zajednica i Pokreta koji su angažovani u projektu „Zajedno za Evropu“: okrugli stolovi i forumi su bili usredsređeni na integraciju i izmirenje, solidarnost sa najslabijima, očuvanje i zaštitu sredine, ekumenizam, hrišćane i muslimane u dijalogu, brak i porodicu, ekonomiju. Razmena iskustava, ideja i planova, ali, takođe, svedočanstvo vere. Na prepunom forumu „Cena i nagrada jedinstva“, kardinal Valter Kasper je izjavio da „trud oko istinitog pomirenja sadrži jednu od najvećih prepreka ekumenskog pokreta. Potrebno je oprostiti kako bismo nastavili putem zajedno.’’ Okrugli sto „Hrišćani i muslimani u dijalogu’’, pokazao je da je neophodno da se međusobno upoznaju, da se sretnu i rade zajedno, svesni, kako je istakao Paskvale Ferara, novi italijanski ambasador u Alžiru, da „dijalog ne prave kulture ili religije, već osobe.“ Za okruglim stolom „Šta podstiče Evropu?“, Jesus Moran, kopredsednik Fokolara, istakao je da „perspektiva koju Evropa može i još uvek mora, i više nego ikada, dati svetu je ta da se stvori jedna kultura jedinstva u različitosti na svim nivoima, od ličnog nivoa i svakodnevnog do onog institucionalnog.“
Materijal i fotografije sa manifestacije na sajtu www.together4europe.org/live