Seme zajedništva za čovečanstvo

 
Kjara Lubik na svetskom festivalu porodica "Familyfest", Rim, 5. juni 1993.

“Ako posmatramo porodicu, ako napravimo nešto poput rendgenskog snimka, otkrićemo neizmerne dragocene darove, koji ako se primene na čovečanstvo – mogu da ga transformišu u veliku porodicu.

(…) Zar nije prirodno da u porodici sve bude zajedničko? Evo semena koje može u društvu da poraste u ekonomiju za čoveka. Evo semena za kulturu davanja, za ekonomiju zajedništva.

Zar nije prirodno da u porodici jedna osoba živi za drugu, da učestvuje u njegovom ili njenom životu? Evo semena prihvatanja među grupama, narodima, tradicijama, rasama i civilizacijama, koje otvara put ka uzajamnoj inkulturaciji.

U porodici se vrednosti prenose spontano, iz generacije u generaciju. Zar to ne može biti podsticaj za novi način vrednovanja obrazovanja u društvu, a način na koji se u porodici koriguje i oprašta može biti od koristi za pravosuđe.

Nije li u porodici život onog drugog dragocen isto koliko i sopstveni? Evo semena kulture življenja koja bi trebalo da informiše zakone i društvene strukture.

Porodica se brine o sopstvenoj kući i tu se ogleda njena harmonija. Evo semena obnovljenog fokusa na životnu sredinu i ekologiju.

U porodici se učenje završava sazrevanjem osobe. Evo semena koje može učiniti da kulturno, naučno i tehnološko istraživanje otkrije Proviđenje Božije za čovečanstvo i delanje u pravcu opšteg dobra.

U porodici je komunikacija nepristrasna i konstruktivna. Evo semena za sistem društvenih mreža koji će biti u službi čoveka, koji će uzdizati i širiti pozitivne poruke i biće instrument mira i jedinstva na planeti.

U porodici je ljubav prirodna veza među članovima. Evo semena za strukture i institucije da sarađuju u interesu i zajednice i pojedinaca, sve dok se ne postigne univerzalno bratstvo, i dok se jednako ne bude vrednovao svaki narod ponaosob.

U svetu već postoje strukture i institucije, kako nacionalne tako i međunarodne: ministarstva, bolnice, škole, sudovi, banke, asocijacije, razne organizacije. Ali potrebno je humanizovati ove strukture, dati im dušu, kako bi pružanje usluga dobilo na intenzitetu, spontanosti i ljubavi za čoveka koja se može osetiti u porodici.

Bog je stvorio porodicu kao znak i prototip za svaki drugi oblik ljudskog suživota. To je dakle zadatak porodica: da im u kući uvek gori plamen ljubavi, oživljujući na taj način one vrednosti koje je Bog dao porodici, kako bi se one velikodušno i neumorno prenosile na čitavo društvo”.

Rules(500)