Patrijarh Vartolomej I u poseti Međunarodnom centru Fokolara

 
U utorak 20. oktobra, Njegova svetost Vartolomej I, vaseljenski carigradski patrijarh, posetio je Međunarodni centar Fokolara u Roka di Papa. Dočekala ga je predsednica Marija Voče i posetili su kuću u kojoj je živela Kjara Lubik. Patrijarh se pomolio na Kjarinom grobu. Zatim su razmenili pozdrave i poklone.

U utorak 20. oktobra, Njegova svetost Vartolomej I, vaseljenski carigradski patrijarh, posetio je Međunarodni centar Fokolara u Roka di Papa. Dočekala ga je predsednica Marija Voče i posetili su kuću u kojoj je živela Kjara Lubik. Patrijarh se pomolio na Kjarinom grobu. Zatim su razmenili pozdrave i poklone. Prisustvovali su takođe kopredsednik Hesus Moran i mala delegacija Pokreta. Patrijarh je boravio u Rimu na međunarodnom susretu molitve za mir, koji je istog dana održan u Kampidolju u centru Rima, a promovisala ga je Zajednica Sveti Egidije. Vaseljenski patrijarh je sledećeg dana primio doktorat honoris causa iz filozofije na Univerzitetu Antonijanum. Patrijarh se takođe susreo s papom Franjom…

»Kjara je preuzela posvećenost bratstvu, jedinstvu i miru u svim oblastima ljudskog života, pružajući nam poruku kroz svoj život i svoje spise, koje ne možemo da zanemarimo.« Ovim rečima patrijarh Vartolomej I se za vreme posete Međunarodnom centru Fokolara u Roka di Papa u Rimu setio Kjare Lubik, utemeljiteljke Fokolara.

U delegaciji su bili i Njegovo preosveštenstvo Emanuel, mitropolit Francuske, Njegova ekselencija Kasianos, iguman iz manastira Kalki u Grčkoj i prečasni Iakovos, patrijaršijski đakon. S njima je bio i mons. Andrea Palmijeri, podsekretar Papskog saveta za jedinstvo hrišćana.

»Pokret fokolara i sva dela koja danas postoje zahvaljujući njegovoj harizmi«, izjavio je patrijarh, »svedoče o životu provedenom za Gospoda, prolazeći takođe kroz krst, ali uvek usmeren na Vaskrsenje.«

Poseta patrijarha deo je obeležavanja stogodišnjice rođenja Kjare Lubik: »Koliko drugih stvari bi Kjara još uradila da je i dalje s nama!«, rekao je Vartolomej I sećajući se ostvarenog, »Ali nisu godine ono što daje smisao životu, ni njihov broj, ni dužina, nego način na koji angažujemo darove koje nam je On podario, to je kvalitet života, potrošen za svedočenje Njega koji je Život.«

Patrijarh je stigao u Roka di Papa kasno ujutro. Prilikom prijema dobrodošlicu su mu poželeli predsednica pokreta Marija Voče i kopredsednik Hesus Moran. S njima je posetio kuću u kojoj je živela Kjara Lubik i kapelu Međunarodnog centra u kojoj je grob utemeljiteljke Fokolara. U Knjizi posetilaca ostavio je dugu posvetu napisanu na grčkom. Nakon toga je u Auditorijumu omogućen kratak sastanak patrijarha i nekolicine članova Generalnog saveta Fokolara, nekih članova Pokreta koji pripadaju Pravoslavnoj Crkvi i male delegacije mladih, naravno, u skladu sa zdravstvenim i bezbednosnim propisima.

            Patrijarh je uputio reči naklonosti i poštovanja Mariji Voče, koju je definisao kao »najdražu sestru… čije je prijateljstvo s nama i našom Vaseljenskom patrijaršijom dugo i čvrsto, još od vremena njenog boravka u Carigradu, gde je zaista ostavila neizbrisivi znak službe bratstvu, jedinstvu i ljubavi za sve… Po završetku vašeg mandata na mestu predsednice«, ponovo se obratio Mariji Voče, »i mi želimo da vam zahvalimo na velikom doprinosu u radu; sećanje koje imamo na vas, kao i na sve vas, u našim je srcima i vi ćete sigurno nastaviti harizmu tamo gde vas Gospod bude pozvao.«

Potom je patrijarh upoznat s nekim događajima organizovanim povodom obeležavanja stogodišnjice rođenja Kjare Lubik, a mladi iz Fokolara predstavili su mu projekat United World Project, čiji moto ove godine glasi »Usudi se da se brineš za drugog« i usredsređen je na brigu za životnu sredinu i najkrhkije delove društva širom sveta. Patrijarh je prokomentarisao: »Ideje i dela, teorija i praksa. Nadam se da će neki mladi iz Pravoslavne Crkve biti uključeni u ovaj projekat i sarađivati s vama za dobro čovečanstva.«

Na kraju sastanka usledila je razmena darova. Predsednica Marija Voče poklonila je patrijarhu skulpturu Bogorodice s Detetom Isusom, koja se nalazila u kući Kjare Lubik u Švajcarskoj, a Vartolomej I je uzvratio divnom ikonom.

Stefanija Tanezini

(Fotografija: © J. Garcia ‒ CSC Audiovisivi)

Rules(500)