Papa Franja poslao poruku učesnicima “EcoOne” inicijative Pokreta fokolara

 
U poruci učesnicima skupa EcoOne, ekološke inicijative Pokreta fokolara, papa Franja je istakao da je preko potreban nov i uključiviji društveno-ekonomski poredak i da valja prekinuti logiku iskorišćavanja i egoizma

Integralna ekologija zahteva duboko unutrašnje obraćenje

U poruci učesnicima skupa EcoOne, ekološke inicijative Pokreta fokolara, papa Franja je istakao da je preko potreban nov i uključiviji društveno-ekonomski poredak i da valja prekinuti logiku iskorišćavanja i egoizma

Potrebna je odlučna volja za razvojem i primenom konkretnih mera koje podupiru dostojanstvo svih osoba u njihovim ljudskim, porodičnim i poslovnim odnosima, suzbijajući istovremeno strukturne uzroke siromaštva i radeći s ciljem zaštite prirodne sredine – istakao je papa Franja u poruci učesnicima međunarodnoga skupa EcoOne. Reč je o međunarodnoj kulturnoj inicijativi Pokreta fokolara koja uključuje mrežu profesorā, akademikā, istraživačā i stručnjakā s područja nauke o životnoj sredini. Susretom, čija je tema »Novi putevi prema integralnoj ekologiji – pet godina posle Laudato si«, želi da se razmotri uticaj tog dokumenta na savremeni svet, uz posebnu analizu uloge koju pojedinci i društvena tela mogu da imaju u brizi za naš zajednički dom.

Papa je u poruci izrazio zahvalnost Pokretu fokolara, predstavnicima Dikasterijuma za unapređenje integralnog ljudskog razvoja i Svetskom katoličkom pokretu, za saradnju s ciljem ostvarenja tog događaja. Istakao je da skup, koji se održavao u Kastel Gandolfu od 23. do 25. oktobra, ističe relacijsko viđenje čovečanstva i brige o našem svetu, polazeći s više stanovišta: etičkog, naučnog, društvenog i teološkog. Podsećajući na uverenje Kjare Lubik da svet u sebi nosi harizmu jedinstva, Papa je izrazio nadu da ta perspektiva može da vodi rad u prepoznavanju da je sve povezano.

Sveti otac je, osim toga, istakao da je hitno potreban novi i uključiviji društveno-ekonomski poredak koji može da odrazi istinu da smo – kako stoji u enciklici Fratelli tutti – jedan jedinstveni ljudski rod, kao prolaznici sazdani od istog ljudske ploti, kao deca ove iste Zemlje koja ugošćava sve nas. Postizanje integralne ekologije – stoji u poruci – zahteva duboko unutrašnje obraćenje, na ličnom nivou i na nivou zajednice.

Osvrnuvši se na velike izazove, među njima i one povezane s klimatskim promenama, Papa je istakao da je vrlo važno prekinuti logiku iskorišćavanja i egoizma i unapređivati umeren, jednostavan i ponizan način života. »Neka vaš rad doprinese negovanju, u srcu naše braće i sestara, zajedničke odgovornosti jednih za druge, kao dece Božje, i obnovljenom nastojanju da budemo dobri upravljači svega stvorenog, Njegovog dara« – pozvao je na kraju papa Franja.

Vatican news

Rules(500)