Međunarodna nagrada Pokretu fokolara za zalaganje za životnu sredinu

 
Pokret fokolara primio je 26. novembra međunarodnu nagradu »Radim svoj deo« Akademije Kronos za svoje zalaganje u korist očuvanja životne sredine preko ekološke inicijative EcoOne.

Među nagrađenima 2020. godine je i papa Franjo, a posthumno i norveški istraživač i antropolog Tor Hejerdal

Drevna afrička bajka kaže da je za vreme šumskog požara kolibri, najmanji od svih ptica, leteo prema vatri, dok su sve životinje bežale od nje. Kad ga je lav upitao šta to radi, kolibri je pokazao kap vode u kljunu i rekao: »Radim svoj deo posla!« Po toj priči je međunarodna nagrada i dobila ime, a dodeljuje se već četvrti put. Akademija Kronos dodeljuje je svake godine osobama, organizacijama i narodima koji su pokazali da su »uradili svoj deo« u zaštiti životne sredine i klime. 

Među osam nagrađenih ove godine nalazi se i EcoOne, međunarodna inicijativa Pokreta fokolara, koju promoviše mreža profesora, akademika, istraživača i profesionalaca koji rade u naukama o životnoj sredini i nastoje da svoja naučna znanja obogate dubokim humanističkim iščitavanjem savremenih ekoloških problema (www.ecoone.org).

Zbog vladajuće pandemije nagrade nije bilo moguće uručiti, kako je bilo predviđeno, u dvorani Promototeke u rimskom Kapitolu u Italiji. Dodela Pokretu fokolara upriličena je 26. novembra u međunarodnom sedištu Fokolara u Roki di Papa (Rim, Italija). Nagradu su uručili član nacionalnog odbora Akademije Kronos Vinčenco Avale, u pratnji koordinatora Akademije za srednju Italiju Armanda Brunija i tri čuvara životne sredine. U ime Pokreta fokolara prof. Luka Fjorani, predsednik inicijative EcoOne, preuzeo je diplomu i skulpturu kolibrija koju je od recikliranog metalnog materijala izradio umetnik Renato Mančini.

»Ovom nagradom želi da se dâ podsticaj i motivacija svima koji se zalažu za zaštitu životne sredine«, objasnio je Vinčenco Avale i nastavio: »Dirnula me je složenost aktivnosti za životnu sredinu Pokreta fokolara, izražena u inicijativi EcoOne, podržana od strane nauke i u interakciji s politikom.«

»Vidim veliku sinergiju između nas, Akademije Kronos i Pokreta fokolara / EcoOne« – objasnio je Fjorani primajući nagradu – »jer se dopunjujemo: Kronos je nastao iz akcije, EcoOne je nastao iz promišljanja. Potrebni smo jedni drugima. Kao Pokret fokolara možemo da damo svoj doprinos na raznim područjima kulturnih studija. Treba istaći ekonomiju i politiku koji su presudni za životnu sredinu. A možemo da ponudimo i našu međunarodnu dimenziju. Vidim mogućnost saradnje i vrlo jake sinergije. Postoji čitava galaksija subjekata koji rade za životnu sredinu. Mislim da je došlo vreme kad sve te organizacije moraju da sarađuju.«

Akademija Kronos (www.accademiakronos.it) je nastavak i duhovni naslednik jedne od prvih organizacija za zaštitu životne sredine – Kronos 1991. S oko 10.000 članova u Italiji i s međunarodnim kancelarijama i referencama, zalaže se za zaštitu životne sredine i kvaliteta života. U saradnji s naučnim institutima i univerzitetima, Kronos nudi diplomu iz predmeta »Vaspitač i komunikator životne sredine« i dva univerzitetska mastera »Zdravlje i životna sredina«, a podržava nadzorno telo za prevenciju i informisanje o životnoj sredini. Ali pre svega poziva ljude širom sveta da urade svoj deo za zaštitu životne sredine.

Joakim Švind

Rules(500)