Papa Franja Fokolarima: “Pretvoriti patnju u izvor nade”

 
Papa je primio na audijenciju učesnike Generalne skupštine Fokolara i govorio o tome kako se suočiti sa vremenom posle utemeljiteljke, značajem kriza, kako živeti duhovnost sa doslednošću i realizmom.

“Ostanite u dijalogu sa novim društvenim i kulturnim prilikama”

Papa Franja primio je 6. februara na privatnu audijenciju 362 učesnika Generalne skupštine Fokolara, deo predstavnika je bilo prisutno u dvorani Pavla VI u Vatikanu dok je većina bila povezana elektronskim putem. Pozdravljajući ih, pozdravio je sve članove Pokreta fokolara. Podstakao ih je da ostanu verni izvoru svoje harizme, ostajući u dijalogu sa novim društvenim i kulturnim prilikama. Pozvao ih je da se čuvaju bilo kakve autoreferencije, da iskoriste priliku da rastu u svakoj krizi, da budu svedoci bratske ljubavi koja prevazilazi sve prepreke i da sve više promovišu sinodalnost. Zaključio je pozivom da oponašaju utemeljiteljku Kjaru Lubik, slušajući vapaj napuštenog Isusa na krstu, srce hrišćanstva i harizme Fokolara.

Posle smrti utemeljiteljke – objasnio je Papa u svom govoru – Pokret je pozvan da prevaziđe prirodnu zbunjenost i brojčani pad pripadnika. „Svaka harizma je kreativna, a ne muzejska statua. […] Radi se o pitanju da se ostane verni izvornoj harizmi nastojeći da se je preispita i izrazi u dijalogu sa novim društvenim i kulturnim prilikama. Ima čvrste korene, ali drvo raste u dijalogu sa stvarnošću. Ovo zalaganje na osavremenjivanju je utoliko plodniji što se više postiže usklađivanjem kreativnosti, mudrosti, osećajnosti prema svima i vernosti Crkvi. Vaša duhovnost, koju karakterišu dijalog i otvorenost prema različitim kulturnim, socijalnim i verskim kontekstima, sigurno može favorizovati ovaj proces. Otvorenost prema drugima, ma ko oni bili, uvek se mora negovati: Jevanđelje je namenjeno svima, ali ne kao prozelitizam, ne, namenjeno je svima, ono je kvasac novog čovečanstva na svakom mestu i u svako doba“.

 

“Odgovoriti sa verom, poniznišću i hrabrošću”

Papa upozorava na samoreferencijalnost „koja nikada ne potiče od dobrog duha, to je ono o čemu pričamo u čitavoj Crkvi: da su zagledani u same sebe, što uvek vodi u odbranu institucije na štetu ljudi i što može dovesti takođe do toga kako bi opravdali ili pokrili oblike zlostavljanja. […] Umesto toga, bolje je biti hrabar i suočiti se sa problemima parezije i istine, uvek sledeći smernice Crkve. […] Egotizam ne promoviše dobro jedne harizme. Ne. Umesto toga, treba dočekati svaki dan sa čuđenjem – ne zaboravite na čuđenje koje uvek ukazuje na prisustvo Boga – besplatni poklon koji ste primili susretom sa svojim životnim idealom i, uz Božju pomoć, pokušati da odgovorite sa verom, poniznošću i hrabrošću, poput Bogorodice posle Blagovesti “.

 

“Kriza je uvek mogućnost za rast”

Papa Franja zatim prelazi na drugu temu, ističući važnost kriza, koje su uvek mogućnosti za rast. Kriza „je vreme Duha, koje budi potrebu za osavremenjivanjem, a da ga ljudska složenost i njene kontradikcije ne obeshrabre. […] Dužnost je onih koji su na funkcijama upravljanja na svim nivoima, da nastoje da se na najbolji i najkonstruktivniji način nose sa krizama u zajednici i organizacijama; dok se u duhovnim krizama ljudi, koje uključuju intimnost pojedinca i sferu savesti, potrebno da oni koji ne zauzimaju položaje upravljanja, na svim nivoima u Pokretu pristupe razborito. (…) Mešavina sfere vlasti i sfere savesti dovodi do zloupotreba moći i drugih zloupotreba kojima smo bili svedoci kada je otkriven lonac ovih ružnih problema “.

Za ostvarenje jedinstva, na šta se Fokolari osećaju posebno pozvanim, Papa ukazuje na dvostruku perspektivu: „U pogledu delovanja spolja, podstičem vas da budete svedoci bliskosti sa bratskom ljubavlju koja prevazilazi sve prepreke. Prevaziđite barijere, ne bojte se! To je put bratske blizine, koji prenosi vaskrslog na muškarce i žene našeg doba, počev od siromašnih, poslednjih, odbačenih; radeći zajedno sa ljudima dobre volje za promovisanje pravde i mira. […] Što se tiče zalaganja u okviru Pokreta, papa poziva da se sve više i više promoviše sinodalnost „kako bi svi članovi, kao čuvari iste harizme, bili suodgovorni i učestvovali u životu Marijinog dela i njegovih specifičnih ciljeva. Ko god ima odgovornost upravljanja, pozvan je da favorizuje i sprovodi transparentne konsultacije ne samo unutar upravljačkih tela, već na svim nivoima, zahvaljujući toj logici zajedništva prema kojoj svako može svoje darove staviti u službu drugima, sopstvena mišljenja u istini i slobodi “.

 

Papa Franja zaključuje pozivom da ostanu verni, imitirajući utemeljiteljku Kjaru Lubik, uvek slušajući vapaj napuštenog Hrista na krstu „koji ispoljava najvišu meru ljubavi”. Rezultirajuća blagodat u nama, slabima i grešnicima, može da izazove velikodušne i ponekad herojske odgovore; u stanju je da pretvori patnju, pa čak i tragedije u izvor svetlosti i nade za čovečanstvo. U ovom prelasku iz smrti u život leži suština hrišćanstva i vaše harizme “.

 

Nova predsednica: “Ćerka sam Crkve i želim da budem na usluzi njoj i svima

Susret sa papom Franjom otvorila je Marija Voče, odlazeća predsednica Fokolara, koja je predstavila novu predsednicu Margaret Karam: „Zahvalni smo Duhu Svetom što ju je izabrao – rekla je – u radosti što ju možemo poveriti sada Vašoj molitvi i Vašoj ljubavi, Sveti Oče, koja će sigurno biti jednako duboka i velika kao što je bila prema meni svih ovih godina “.

Novoizabrana predsednica, uzbuđena, poverila se papi da ne voli reč predsednik: „Ja sam ćerka Crkve i želim da budem na usluzi njoj i svima“. Izrazila je zahvalnost za reči i geste Pape, koje nas „neprestano podstiču da sa svim narodom Božjim pokušavamo da se sagnemo nad bolovima čovečanstva i da radimo u našem zajedničkom domu kako bi se odnosili jedni prema drugima kao prema braći i sestrama “. Nova predsednica zahvalila je Dikasteriju za Laike, Porodicu i Život što su odobrili da žive ovu Generalnu skupštinu elektronskim putem.

Stefania Tanesini

Rules(500)