Već četvrtu godinu zaredom Marijapoli u Srbiji je održan u Deliblatskoj Peščari, u sportsko-rekreativnom centru Čardak. Od 16. do 19. jula učesnici Marijapolija su se svakodnevno okupljali na prepodnevnom zajedničkom duhovnom programu, a u popodnevnim časovima su se održavale radionice i različiti forumi. Bilo je oko 300 učesnika: osobe iz raznih krajeva Srbije, gosti iz Bugarske i Hrvatske, veliki broj dece i mladih.
Marijapoli je imao tri ključne teme – Tajna Evharistije, Dijalog i Svetost.
Govoreći o Evharistiji, poseban akcenat je stavljen na tajnu zajedništva koju ona prouzrokuje. Da bi to i posvedočili, sveštenici iz tri crkve: katoličke, pravoslavne i evangeličke, predstavili su shvatanje svojih crkava o Svetoj Tajni Evharistije. Pažnja je bila usmerena i na duhovno iskustvo Kjare Lubik, za koju je Evharistija uvek bila skriveni motor celog života, „tajna koja otvara jedinstvo, obuhvata sav njegov sadržaj, dopuštajući stapanje jedinstva ljudi sa Bogom i uzajamno, jedinstva celog svemira sa svojim Stvoriteljem“.
Da bi se došlo do jedinstva, neophodan je dijalog – što je bilo druga tema: osnova svakog plodnog dijaloga je istinska ljubav, koja, da bi zaista bila takva, ima svoje posebne karakteristike: voleti prvi, voleti svakog, voleti uvek, voleti neprijatelje… Dijalog prevazilazi toleranciju, on znači: „uzajamno obogaćivanje, znači voleti se, osećati se već braćom, znači stvaranje sveopšteg bratstva već ovde na Zemlji“.
Poslednji dan je bio posvećen temi svetosti, koju su sveštenici predstavili kroz pitanja i odgovore. Podsećajući se na otvaranje postupka beatifikacije Kjare Lubik, kroz tumačenje Svetog Pisma i primere iz istorije Crkve, prikazali su novi put posvećenja: zajedničku svetost.
Pored svakodnevnog prisustva katoličkoj Misi, učesnici Marijapolija su imali priliku da prisustvuju Svetoj Liturgiji u Rumunskoj pravoslavnoj crkvi Sveti Duh u Deliblatu. Protojerej Mojse Janez, vikar rumunskog episkopa, koji je zajedno sa ostalim sveštenstvom služio Liturgiju, je na kraju službe pozdravio prisutne toplim rečima dobrodošlice i ohrabrenja kao i željama za nastavak ekumenskog dijaloga – dijaloga života, tipičnog za Pokret fokolara.
Paralelno sa programom za odrasle odvijao se poseban program za tinejdžere i decu. Oko devedeset tinejdžera na njima prikladan način produbljivali su teme kao što su: traženje sopstvenog identiteta, predbračni odnosi, moda i umetnost, ali i Evharistija i molitva. Osim razgovora o ovim temama program mlađe populacije je bio ispunjen druženjem, igrama i radionicama.
„Jedan grad nije dovoljan“ – bila je završna poruka Marijapolija koja rečima jednog poznatog teksta Kjare Lubik izražava iskustvo dana provedenih na Čardaku i zalaganje svih učesnika da se atmosfera Marijapolija proširi u našim gradovima, i naše svakodnevne živote pretvori u „požar“ ljubavi. U znak takvog zalaganja sledi zajednička slika.
Detaljnije o Marijapoliju pročitajte u sledećem broju časopisa „Novi Svet“.