Nova predsednica Pokreta fokolara je Arapkinja

 
Izabrana 31. januara, ona je treća predsednica koja će voditi Pokret nakon utemeljiteljke Kjare Lubik i Marije Voče koja je upravo završila dva mandata.

Margaret Karam, iz Svete zemlje, izabrana je prekjuče za predsednicu Fokolara sa preko dve trećine preferencija onih koji imaju pravo glasa među učesnicima Generalne skupštine Pokreta, koju čini 359 predstavnika iz celog sveta. Nasledila je utemeljiteljku Kjaru Lubik i Mariju Voče koja je na toj funkciji ostala 12 godina (dva mandata).

Diplomirala je jevrejsku religiju

Margaret Karam ima 58 godina i ona je Arapkinja, hrišćanka-katolik. Rođena je u Haifi, a diplomirala je jevrejsku religiju na Jevrejskom univerzitetu u Los Angelesu (SAD). Bila je na raznim odgovornim funkcijama u Pokretu fokolara u Los Anđelesu i Jerusalimu. Takođe je sarađivala u raznim komisijama i organizacijama za promovisanje dijaloga između tri monoteističke religije, poput Episkopske komisije za međureligijski dijalog, u Skupštini običnih katolika Svete zemlje i organizaciji ICCI (Međureligijsko koordinaciono veće u Izraelu). Radila je 14 godina u Generalnom konzulatu Italije u Jerusalimu. Od 2014. godine je u Međunarodnom centru Pokreta fokolara kao savetnica za Italiju i Albaniju i suodgovorna za dijalog između crkvenih pokreta i novih katoličkih zajednica. Govori arapski, jevrejski, italijanski, engleski. 2013. godine dodeljena joj je „Nagrada Mount Sion“ za pomirenje, zajedno sa jevrejskom naučnicom i istraživačicom Iskom Harani, za njenu posvećenost razvoju dijaloga između različitih kultura i religija. 2016. godine dobila je međunarodnu nagradu S. Rita za negovanje dijaloga između hrišćana, Jevreja, muslimana, Izraelaca i Palestinaca, počev od svakodnevnog života.

Predsednica će uvek biti žena

Izbori su održani 31. januara 2021, ali je njeno imenovanje stupilo na snagu tek dan kasnije, nakon potvrde Dikasterija za Laike, Porodicu i Život, kako zahteva Opšti statut Fokolara. Konačno, u dokumentu se traži da će nova predsednica moći da ispuni svoj zadatak „vernošću, duhom služenja i crkvenim osećajem, za dobro članova Dela i vaseljenske Crkve“. Zadaci predsednice Fokolara na osnovu Opštih statuta pokreta, predsednica se bira između fokolarina (posvećene, sa večnim zavetima) i uvek će biti žena. Ona je – kaže – „znak jedinstva Pokreta“; to znači da predstavlja veliku versku, kulturnu, socijalnu i geografsku raznolikost svih onih koji se pridružuju duhovnosti Fokolara u 182 zemlje u kojima je Pokret prisutan i prepoznaju se u poruci bratstva koju je utemeljiteljka Kjara Lubik uzela iz Jevanđelja „Oče, neka svi budu jedno“. (Jn 17, 20-26)

Predsedništvo u služenju

Mnogo je obaveza i izazova koji čekaju Margaret Karam u narednim godinama: zadaci upravljanja i usmeravanja Pokreta globalne dimenzije poput Fokolara, duboko uronjenog u lokalnu i globalnu stvarnost i izazove čovečanstva, počev od ovog vremena pandemije. Statuti takođe ukazuju na „stil“ koji mora da razlikuje rad predsednika: „Njeno biće pre svega predsedništvo u ljubavi – kaže se – jer ona mora prva da voli, a to je da služi svojoj braći, sećajući se Isusove reči „(…) ko želi da bude prvi među vama, biće sluga svima“ (Mk 10,44). Stoga je primarno opredeljenje predsednice da bude graditelj mostova i glasnogovornica središnje poruke duhovnosti Fokolara, spremna da je vežba i širi, kako čitamo u nastavku, čak i po cenu sopstvenog života.

Ured za komunikaciju Pokreta fokolara

Rules(500)