Hrabro prihvatiti bol čovečanstva

 
Generalna skupština Fokolara završila se u nedelju 7. februara, dokumentom koji poziva članove Pokreta širom sveta da se približe „onima koji su nepoželjni ili koji žive u nepovoljnim uslovima“.

Polazeći od „osluškivanja vapaja čovečanstva, vasione i novih generacija“ i „prihvatanja svih vrsta bola i nejedinstva“, započinju smernice za narednih šest godina koje je izradila Generalna skupština Pokreta fokolara. U stvari, „Navigaciona mapa“ je naslov završnog dokumenta koji je proizašao iz rada Skupštine i odobren na završnom zasedanju, u nedelju 7. februara.

To je dokument koji započinje sa jasnom i snažnom porukom: u skladu sa svojim pozivom da se ponese jedinstvo tamo gde ga nema, Fokolari su posvećeni pre svega u „traženju onih koji pate, onih koji su isključeni, počev od onih kojima smo mi učinili da pate ili smo ih isključili “i„ da budemo u dijalogu sa svima, da se damo drugima na raspolaganje, po mogućnosti baš onima koje osećamo tako različite od nas“.

Linije delovanja proizilaze iz želje da se živi još bliže sa „onima koji su nepoželjni, koji žive u nepovoljnim uslovima ili koji sistemski trpe“ i želi da pozove sve članove Fokolara na skroman, trezven i predan način života u svim oblastima. Želimo da „delujemo više u ‘živim mrežama’, u odnosima punim poverenja i sarađujemo sa svima koji žive za isti cilj“. Prioritetna pažnja odnosi se na stvarnost porodice, „kao prva ćelija društva“, ona treba da se „unapređuje i vrednuje […] u svom dejstvovanju kao društveni i politički subjekt“.

“Sa dubokom tugom” Generalna skupština traži izvinjenje od žrtava “svih oblika zlostavljanja: fizičkog, seksualnog, zlostavljanja moći i savesti”. A da ne bi ostalo nejasno, nova predsednica Fokolara, Margaret Karam, zajedno sa ponovo izabranim kopredsednikom, Hesusom Moranom, predstavila je Skupštini program delovanja u četiri tačke koji počinje od revizije društvenih organa i puteva istrage o zloupotrebama do ponovnog ispitivanja svih slučajeva do kojih se – na bilo koji način –  došlo ili će se još doći.

Na kraju skupštine, nova predsednica Margaret Karam – podržana svetskim telematičkim aplauzom – izrazila je zahvalnost odlazećoj predsednici Mariji Voče na njenoj posvećenosti, njenoj inteligenciji i duhovnoj dubini kojom je u prošlom periodu od 12 godina vodila Pokret. Podstakla je sve, da uvek osluškuju Duha Svetoga i svedoče radost koja proizlazi zanosnim životom po Jevanđelju.

Čim je skupština završila, kardinal Kevin Farel, prefekt Dikasterija za Laike, Porodicu i Život, zajedno sa podsekretarkom Lindom Gisoni, došao je u posetu Međunarodnom centru Fokolara u Roka di Papa. U svojoj homiliji na misi zahvalnici, kardinal Farel je podsetio na ono što je papa Franja preporučio na privatnoj audijenciji koja je u subotu 6. februara dodeljena istoj Skupštini, da „trenutci krize, lični i društveni, ako se žive dobro i razborito, takođe mogu biti blagodat i doneti velike koristi. One nas umanjuju, ruše nam ponos i isprazno samopouzdanje“. Ohrabrio je Pokret da se „neprekidno vraća čistoti harizme Kjare Lubik, to jest, lepoti ličnog odnosa s Isusom, iskrenog i totalitarnog“.

Ured za komunikaciju Pokreta fokolara

Rules(500)