Het vormingsmateriaal voor het jaar 2024-2025 gaat over ‘nabijheid’ of ‘nabij zijn’. Dat leek ons een logische volgorde, als we denken aan de spirituele reis van de afgelopen drie jaar, die met gebed en eenheid met God begon, vervolgens overging naar verkondiging – een verkondiging die het leven verandert – en uiteindelijk naar nabij zijn.
De paus zelf gaf ons dit thema aan het einde van de Algemene Vergadering van 2021: “Wat de actie zelf betreft, moedig ik u aan om (…) getuigen te zijn van nabijheid met een broederlijke liefde die elke barrière overwint en elke menselijke situatie bereikt (…). Het is de weg van broederlijke nabijheid (…). Vergeet niet dat nabijheid Gods meest authentieke taal was (…), nabijheid is de stijl van God.”
Dit thema vestigt de aandacht op een van de grote thema’s van de Algemene Assemblee van 2021 van Focolare, namelijk luisteren naar de roep van de mensheid, de omhelzing van Jezus de Verlatene, die aanwezig is in de eenzamen, de uitgestotenen, de armen, en ook in de schepping, die lijdt en getroffen wordt door de crisis die de mensheid vandaag doormaakt.
En nog iets anders: concrete liefde voor de naaste kan eenheid brengen waar ze ontbreekt. Het gebeurt vaak dat culturele, sociale, politieke diversiteit tot fragmentatie en polarisatie leidt, en zelfs tot intolerantie. Je broeders en zusters opnieuw liefhebben, met als doel harmonieuze relaties op te bouwen, is een weg die inhoudt dat je je hart moet verruimen naar het
voorbeeld van Jezus en de werken van barmhartigheid moet verrichten. Je kunt ontdekken dat nabij zijn een kans is: volgens de logica van het Evangelie.
Uit het Italiaans vertaald en bewerkt door Leo van den Broek en Myriam Rademaker e.a.