Doktorat honoris causa patrijarhu Vartolomeju

 
26. oktobra - dodela počasnog doktorata Univerziteta Sophia (Loppiano) u "kulturi jedinstva"

26. oktobra je Njegovoj svetosti, Vaseljenskom patrijarhu Vartolomeju I Carigradskom uručen prvi počasni doktorat iz kulture jedinstva Fakulteta Sofija, mladog akademskog centra sa sedištem u Lopjanu (Firenca), koji je osnovala Kjara Lubik.

Pionir ekumenskog dijaloga koji je umnogome doprineo izgradnji mira, Patrijarh je stub složene panorame današnjice. U poslednjih nekoliko faza istorijskog razvoja bio je važan akter rada na jedinstvu, i to na više frontova: izjava koju je sačinio zajedno sa Papom Franjom u Jerusalimu, 25. maja 2014, i koja je plod zalaganja odgovarajućih Crkava “ka jedinstvu za koje se Gospod Isus Hristos molio Bogu Ocu, “da svi budu jedno’”; njegovo prisustvo u Vatikanu, 8. juna 2014, zajedno sa predsednikom Abu Mazenom i predsednikom Shimonom Peresom, na zajedničkoj molitvi sa Papom za mir u Svetoj Zemlji. Vartolomej I je takođe poznat kao duhovni vođa ekološkog pokreta hrišćana. Njegovu misao je detaljno prikazao Papa Francesco u svojoj enklitici Laudato Si’. Trećeg decembra u Parizu, u okviru Konferencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama, Patrijarh je zamoljen da održi propoved na ekumenskoj službi za očuvanje tvorevine u katedrali Notr-Dam.

Razlozi za dodelu počasnog doktorata: «Danas su svetu potrebne figure koje teže jedinstvu čovečanstsva – objasnio je teolog Pjero Coda, dekan Univerzitetskog instituta Sofija – «a Patrijarh je neprekidno aktivan u svetloj službi kulturi koja ima za cilj da uspostavi bratstvo među ljudima kao stožer istorije čovečanstva». Preciznije rečeno: «Vaseljenski Patrijarh Carigradski se pokazao kao ubeđeni i aktivni učesnik u ekumenskom zalaganju na postizanju punog jedinstva među hrišćanima i u dijalogu među ljudima različitih religija i ubeđenja, ističući se svojim radom na promovisanju pravde, mira, očuvanja životne sredine i prirode, u skladu sa vizijom čovečanstva, istorije i kosmosa koja se neguje i sprovodi u duhovnoj i teološkoj tradiciji Istočne Crkve».

Vaseljenski Patrijarh Carigradski i fokolari – Priča počinje susretom Patrijarha Atenagore I i Kjare Lubik. «Bilo je to 13. juna 1967. – priča Kjara Lubik –, primio me je kao da me oduvek poznaje i želeo je da mu pričam o kontaktima koje je Pokret imao sa luteranima i anglikancima». U periodu između 1967. i 1972. godine Atenagora I se dvadeset-tri puta sastao sa osnivateljkom pokreta fokolara, koja je na taj način postala posrednica između Pape Jovana Pavla i Patrijarha. Odnosi među njima su se potom nastavili i sa dolaskom njegovog naslednika, Demetriosa I. Odnosi sa aktuelnim vaseljenskim patrijarhom Vartolomejom I su se odvijali u istoj tradiciji duhovnog prijateljstva. Nekoliko dana pre smrti Kjare LubiK (14. mart 2008) Njegova Svetost Vartolomej I ju je posetio u bolnici Gemelli u Rimu: «Želeo sam da dođem da lično i kao Vaseljenski Patrijarh Carigradski pozdravim predragu Kjaru Lubik, koja je svojim životom toliko pružila i dalje pruža čitavoj Crkvi Hristovoj. Potom sam joj dao svoj blagoslov. Srećan sam što sam je upoznao». Dve godine kasnije je u gradu Fanar primio Mariju Voce, novoizabranu predsednicu pokreta fokolara: «Bogu hvala na vašem prijateljstvu, na vašoj poseti, na plodovima vašeg pokreta, na nastavku ovog Božijeg dela koje proslavlja Njegovo Ime».

Dodela počasnog doktorata se dešava u okviru obeležavanja pedesetogodišnjice nastanka gradića Lopjano i predstavlja još jedan korak ka izgradnji odnosa poštovanja i saradnje između Patrijarha Carigradskog i pokreta fokolara. Više informacija na sajtu: www.focolare.org

Rules(500)