“Hrišćani na putu prema jedinstvu”

 
Ekumenski kongres pokreta Fokolara koji je održan u periodu od 09. do 13.maja tekuće godine, okupio je preko 700 učesnika i vernika u Centru Mariapolija, Kastel Gandolfu, nadomak Večnog grada - Rima. Grupa iz Srbije se pridružila ovom hodočašću u potrazi za dijalogom među svim hrišćanima na velikom ekumenskom susretu.

Na tom putu posetili smo centar Fokolara “Planina”, ugnežđen u brdima istoimenog slovenačkog mesta pokraj Postojne, ali i Mariapoli Lopijano u Toskani, Italija. Na Univerzitetu „Sophia“ u Lopijanu nas je pozdravio prof. Bernard Kalebot sa saradnicima koji nam je približio život mladih intelektualaca koji ovde borave i studiraju, ali ispričao i  čitavu povest ove duhovne oaze mira. Obišavši veoma nesvakidašnju crkvu Presvete Bogorodice u Lopijanu, osetili smo duh prave multikonfesionalnosti ovog gradića koji odiše otvorenošću za jedinstvom. 18446910_10213414633468692_1388506267959031722_nU potrazi za “Isusom napuštenim” koji je “ključ jedinstva”, kroz prelepu Toskanu i Umbriju, nastavili smo put kroz oblast Lacio prema Rimu. Izuzetno sadržajan i odlično organizovan program domaćina iz Centra “Uno”,  sekretarijata pokreta fokolara za jedinstvo hrišćana, imao je za cilj produbljivanje teme hrišćanskog jedinstva, svedočanstva iz različitih svetskih regija i iz stotine hrišćanskih crkava; opštu audijenciju kod Njegove Svetosti, pape Franje, zajedničke molitve u katakombama, te mnogobrojne forme povezivanja i razmene iskustava među učesnicima sabora. Povod za ovaj veliki ekumenski susret jeste i obeležavanje pola veka od prvog susreta Kjare Lubik sa Njegovom Svetošću carigradskim patrijarhom Atinagorom i pet vekova od luteranske tj. protestantske reforme.

Prvoga dana Kongresa, mladi britanci su nas molitvom uveli u program koji su predstavili organizatori. Misao i Hristova poruka dana koju je trebalo živeti bila je: “Primajte jedan drugoga, kao što je i Hristos primio vas na slavu Božiju” (Rim 15,7) . Isus Raspeti i Napušteni – kao uzor života i razmišljanje na temu: „Moje iskustvo s Isusom Napuštenim“ Kjare Lubik, navelo me je na sledeće njene bogonadahnute misli: “Isus napušteni je Bog današnjice, između ostalog i zbog slike podele koja postoji među crkvama. Podele koje smo mi, više nego ikada, svesni. Ali upravo otkrivajući Njegovo lice u ovim podelama, rađa se nada da možemo značajno da doprinesemo putu jedinstva“.

U tom duhu molitve, dan se završio bogoslužjem svake konfesije posebno. Tako su pravoslavno večernje bogosluženje, sa blagoslovom nadležnog episkopa, služili sveštenici Srpske Pravoslavne Crkve uz molitvenu podršku ostalih crkava.

„Daću vam novo srce, i nov ću duh metnuti u vas!“ (Jezek. 36, 26)18425363_10212947856515696_5153548293407315821_n

U sredu, drugog dana saborovanja, Gospod je zaista stavio u naša srca nov duh davši nam i „novo srce“ da bismo mogli primiti poruku Pontifeksa. Patnja i žrtva Presvete Bogorodice Marije bila je u centru obraćanja Pape Franje na opštoj audijenciji na Trgu Svetog Petra u Vatikanu. Bogomajka Marija je istovremeno i majka svih nas – Majka Crkve (Mater Eclesiae) koja nas sjedinjuje i ljubavlju svojom daje nadu i utehu, uprkos ogromnom bolu i gubitku koji je pretrpela. Sveti otac Franja je okupljene podsetio na skromno, tiho, jedva primetno i skrušeno pojavljivanje Presvete Majke u zapisima Jevanđelista u momentu Isusovog stradanja. Na kraju propovedi, papa je blagoslovio sve prisutne vernike i na poseban pozdravio učesnike ekumenskog sabora “Zajedno na putu” pokreta Fokolara „Marijino delo“. Naša grupa je potom imala veliki blagoslov da obiđe i Baziliku svetog Petra u Vatikanu, a zatim i Baziliku svetog Pavla „izvan zidina“. Na tim svetim mestima smo se poklonili i pomolili na grobovim svetih apostolskih prvaka Petra i Pavla moleći za jedinstvo u ljubavi i istini Hristovoj. Večernju molitvu su služili sveštenici i studenti teologije Rumunske Pravoslavne Crkve u bazilici Sv. Pavla, kojoj su prisustvovali gotovo svi učesnici sabora.

„Novu vam zapovest dajem da ljubite jedan drugog, kao što ja vas ljubih, da se i vi ljubite među sobom” ( Jovan 13,34)

Upravo kao što smo ujedinjenih srca prethodnog dana goreli za jedinstvo na zajedničkim molitvama, tako smo i trećeg radnog dana veoma radosno pratili iskustava fokolara iz svih krajeva sveta. Govornici iz Velike Britanije imali su čast da otvore dijalog, a ubrzo su im se na bini pridružili članovi pokreta iz Egipta, Sibira, Venecule, Konga, Rumunije… Svi su, kroz bogate primere sopstvene kulture, svedočili o aktivnostima i konkretnoj, delatnoj ljubavi koju fokolari šire među različitim konfesijama u njihovim zemljama. “Isus napušteni” – glavna tema sabora “Zajedno na putu” dobio je tumačenje Hesusa Morana, kopredsednika Pokreta, kroz pojam istine kao pripadnosti Hristu i vere u Njegovu smrt i vaskrsenje. Na početku dana dočekala nas je duhovna pesma hora iz Mađarske, a pomolili smo se Gospodu predvođeni grupom koptskih hrišćana iz Egipta. Dijalog je bio posebno interesantan, a jedno od pitanja koje se istaklo među najvažnijima bilo je to šta svako od nas može na svakodnevno da čini ne bi li doprineo jedinstvu hrišćana i živeo isto to jedinstvo. Kopredsednik pokreta Fokolara je dao odgovore na neka važna filosofska pitanja, a najveću pažnju privuklo je njegovo tumačenje pojma istine kroz prizmu odnosa sa Hristom. Čule su se i neke veoma dirljive i potresne priče. Potresan je i upečatljiv bio govor i iskustvo jedne žene iz Sirije koja je bila dirnuta dobrotom i srdačnošću domaćina, budući da dolazi iz ratom zahvaćenog područja. Kroz suze nam je uputila molbu da se molimo za sve ljude u Siriji, ali i u Egiptu te ostalim biblijskim zemljama. Neko od nas je primetio da su se Rusi i Ukrajinci posebno lepo družili, uprkos aktuelnim političkim dešavanjima u njihovim zemljama.

Popodnevni deo dana je, svakako, na sve nas ostavio poseban utisak i emotivni pečat. Blagodaću Božjom, put nas je odveo u nedra zemlje podno Večnog grada, u katakombe sv.mučenika Sebastijana. Poseta ovom svetom mestu, natopljenom krvlju prvih mučenika, gde su se hrišćani sakrivali da bi slavili Gospoda u prva tri veka dok je ispovedanje hrišćanstva bilo zabranjeno i kažnjavano smrću, na sve je ostavilo jak utisak. Sasvim spontano i iskreno, zapevali smo „Hristos voskrese” i tropar svetim mučenicima. Po obilasku, svi smo se okupili da se zajedno, ekumenskom molitvom, pomolimo u hramu svetog Sebastijana. Za mir svega sveta… za jedinstvo svetih Božijih crkava i jedinstvo svih… I skloplili Savez uzajamne ljubavi (Jov 13,34) “da budemo svedoci uzajamne ljubavi među svima nama, u našim zajednicama, u našim zemljama, u našem društvu”. Više stotina ljudi je, svako na svom jeziku, zajedno izgovaralo molitvu Gospodnju. I svi smo razumeli jedni druge, jer smo kao na dan prve Pedesetnice, govorili jezikom čiste i iskrene molitve i ljubavi. Taj snažan utisak nas je, barem na neko vreme, odveo u budućnost kada neće biti razdora niti podela, te kada ćemo „jednim ustima i jednim srcem“ slaviti Napuštenog, Raspetog i Vaskrslog Isusa Hrista.DPS_7566-755x491

“Jer gde su dva ili tri sabrani u ime moje onde sam ja među njima”(Mat 18,20)

Svakako da nas je bilo mnogo, mnogo više… sabranih u ime Njegovo. U kongresnom centru pokreta, papskom letnjikovcu Kastel Gandolfu, i pretposlednji dan protekao je u duhu druženja, zajedništva i ljubavi. Svih 700 učesnika sabora imalo je priliku da se upoznaju, predstave svoje zemlje i crkve; aktivnosti u okviru svojih zajednica i tako pokažu da je bogatstvo jedinstva upravo u različitosti i raznolikosti. Tom osećaju je posebno doprinela i Marija Emaus Voče, predsednica pokreta Fokolara, koja je svojim prisustvom i izlaganjem na temu “Doprinos duhovnosti zajedništva Kjare Lubik na putu hrišćana ka jedinstvu” uveličala skup. Izlaganju su se nadovezali i o.Martin Robra, predstavnik Svetskog saveza crkava, i biskup Brajan Farel, član Papskog saveta za unapređenje jedinstva između hrišćana. Na temu “Isus napušteni, ključ jedinstva” izvanredno izlaganje je imao pravoslavni sveštenik Agostinos Bairaktaris (Grčka), Joan Patricia Back iz Engleske, odn. Irske, te pastor Martin Hoegger iz Švajcarske. Dirljivo je bilo i kada su Fokolari iz Srbije poveli i vernike iz drugih delova sveta u obilazak kuće gde je živela Kjara Lubik u Roka di Papa. Nemoguće je bilo da čovek bude tu, pokraj njenog groba, a da se seti njene mudrosti, podviga i avanture ljubavi, kao i velikog ekumenskog doprinosa. Ona nas je ujednila i ovde, te smo se svi zajedno pomolili za pokoj njene svete duše. IMG_5088Jedinstvo se osetilo na pravoslavnoj večernjoj službi koju je sluzio Njegovo Visokopreosveštenstvo G.G. Genadios (Zervos), mitropolit Italije i Malte pri Vaseljenskoj (Carigradskoj) patrijaršiji uz sasluzenje svestenika SPC. Sveštenici i bogoslovi (teolozi, studenti) Srpske i Bugarske Pravoslavne Crkve su svojim pojanjem na mnogim jezicima (srpski, grcki, ruski, bugarski, crkvenoslovenski, rumunski, italijanski…) pokazali lepotu ortodoksije i ortopraksije izrazenu pesmama i himnama duhovnim. Mitropolit je izrazio svoje oduševljenje ovom molitvom na razlicutim jezicima rekavši da smo i tako posvedočili „da smo svi zajedno – iako različiti po mnogo čemu, jedno Telo Hristovo i ljubljena deca Njegova“. Jedinstvo smo izgradili i učešćem u različitim jezičkim grupama gde smo imali priliku da pokažemo kako ni različita govorna područja, drugačije kulture ni geografska udaljenost nisu prepreka da bismo delili ljubav sa drugima i zajedno pronašli Isusa u svom srcu. Takođe, prisetili smo se i protestanskog ovogodišnjeg jubileja „500 godina od Reformacije“ prepričavanjem utisaka onih koji su u Lundu i Malmeu prisustvovali svečanim događajima ovim povodom.

Kao nekada u prvim hrišćanskim zajednicama, i ovde, u Kastel Gandolfu, svako od nas je s ljubavlju prema onom drugom svakodnevno uzimao na sebe deo posla, deleći odgovornost i noseći „breme jedan drugog“ (up.Gal. 6,2). Tako da je bilo nesvakidašnje lepo doživeti i videti kako pravoslavni, katolički i protestantski sveštenici uz osmeh, pesmu i zabavu, zajedno čiste stolove posle obroka, peru sudove ili postavljaju trpezu.

“Evo ja sam s vama u sve dane do svršetka veka”(Mat 28,20)

Poslednji radni dan Kongresa, subota 13.maj, protekao je u „eshatoloskom“ raspolozenju duha kod učesnika Kongresa. Mladi Srpske i Grcke Pravoslavne Crkve su (kao i par dana ranije mladi iz Rumunske PC, Ruske, Koptske itd.) pashalnom molitvom zapoceli radni deo. Na osnovu video poruka koje je Kjara uputila bas mladima, Kristiana Sporea iz Rumunije je uvela sabor u jevandjelski nacin razmisljanja. Tako je svestenstvo SPC u biblijskom svetlu predstavilo Saboru pojam i smisao krsne slave. Mitropolit Genadios je okupljene podsetio na svog arhijereja i učitelja, blaženopočivšeg velikog patrijarha vaseljenskog Atinagoru I te njegov susret sa Papom Pavlom VI i Kjarom Lubik, ali i na medjusobno ukidanje crkvenih anatemi iz 1054.godine.

Pošavši iz Večnog grada, noćili smo iznova u Planini pokraj Postojne, gde nas je ponovo očaralo toplo i iskreno gostoprimstvo i ljubav naših fokolara. Svetu Liturgiju smo sutradan sluzili u crkvi Sv.Kirila i Metodija u Ljubljani, po dopuštenju i uz saglasnost Mitropolita zagrebačko-ljubljanskog SPC G.G. Porfirija (Perića). Ovde smo naišli na tradicionalno srpsko gostoprimstvo tamošnje evharistijske zajednice i nihovih pastira. Kroz brdovitu Sloveniju i hrvatsko Zagorje, ravnu Slavoniju i pitomi Srem, vratili smo se prepuni utisaka i zelje za što skorijim jedinstvom u Napustenom, Raspetom i Vaskrslom, u istini i ljubavi Njegovoj.

Ovo putovanje i hodočašće je uistinu bilo dokaz hrišćanske ljubavi na delu ali i snažno ohrabrenje mnogima da svi mi, uprkos razlikama, predrasudama i(li) ružnim stvarima iz prošlosti možemo živeti «sa Hristom, po Hristu i u Hristu». Slava i beskrajno hvala najpre Bogu za sve, ali i topla blagodarnost svima koji su nam pomogli da ovu avanturu jedinstva doživimo, proživimo i ostvarimo. Njih nosimo u svojim molitvama i svom srcu.

Autori: sveštenik Nikola V. Soldatović, Aleksandra Popović, Marko Radaković

Intervju povodom održanog kongresa sa predsednicom pokreta fokolara, Marijom (Emaus) Voče

Poruka Njegove Svetosti Patrijarha ekumenskog Vartolomeja I

Poruka predsednika Papskog saveta za promociju jedinstva među hrišćanima, kardinala Kurta Koha

Emisija “Građanin” 30.05.2017., RTS1: prilog o kongresu pogledajte ovde (od 05:04 min)

 

 

Rules(500)