De vreugde om samen een dag te mogen doorbrengen in het Centrum Eenheid in Wezemaal was op alle gezichten af te lezen. Ongeveer 160 mensen van alle leeftijden waren gekomen om te delen en te verdiepen wat hen in het diepst van hun hart bezielt: die spiritualiteit die eenheid in verscheidenheid tot leven brengt en ruimte creëert voor broederschap.
Hier volgen enkele reacties die veel zeggen over wat er is beleefd: „Christelijke liefde is een liefde die als eerste liefheeft”, „samen kunnen we grote dingen tot stand brengen”, „door elkaar te liefhebben met onze verschillen, kunnen die verschillen een rijkdom worden”, „we zijn allemaal geschapen naar het beeld van God”, „de naaste is de persoon die op dit moment naast me staat”.
Enkele moslims hebben deze dag samen met de christenen doorgebracht, in een sfeer van welwillendheid en wederzijdse gastvrijheid.
Het eerste deel van de dag – jong en oud waren allemaal in dezelfde zaal – stond in het teken van de dynamiek van de ‘dobbelsteen’ van de liefde‘ met sketches die de zes facetten van de evangelische liefde illustreerden: als eerste liefhebben, liefhebben zonder onderscheid te maken enzovoort, allemaal toepassingen van het gebod van wederzijdse liefde uit het Evangelie. Waar dient deze dobbelsteen voor? De kinderen gooien hem aan het begin van de dag en proberen de slogan die op de bovenkant staat in praktijk te brengen. Een klein pedagogisch hulpmiddel dat mooie dingen teweeg kan brengen.
Terwijl de kinderen naar hun specifieke programma waren vertrokken, deden de anderen een spel rond ‘eenheid en verschil’: in groepjes van tien in een kring om te ontdekken wat ze gemeen hebben en waarin ze van elkaar verschillen, waarbij ze natuurlijk verder keken dan de voor de hand liggende vaststellingen. De grappigste opmerking luidde: we hebben de liefde voor chocolade gemeen, die net als de Mariapolis (een vierdaagse ontmoeting tussen verschillende generaties in de zomer) is: hoe meer je ervan eet, hoe meer je ervan wilt hebben…
Daarna volgde een moment van verdieping, een toespraak van Chiara Lubich, de stichteres van Focolarie, over de facetten van de wederzijdse liefde, die een diepe indruk maakte. Bij de Focolare-Beweging gaan meditatie en communio hand in hand. Een reeks getuigenissen illustreerde het leven van eenheid met respect voor de identiteit en het bewustzijn van de ander. In feite ging het om twee ‘kerngroepen van vrijwilligers’, mannen of vrouwen, die één of twee keer per maand bijeenkomen om zich te voeden met de spiritualiteit van de eenheid en te delen wat zij beleven in dienst van de samenleving en de Kerk. Een van de roepingen van de Focolare-beweging, opgericht in 1956, stelt voor om het Evangelie radicaal en in vrijheid te beleven en God in de wereld te brengen. Een ‘vrijwilligster’ vulde dit onderdeel aan met een ontroerend getuigenis over de begeleiding van een ernstig zieke Oekraïense vrouw, een vriendschap die ontstond en groeide terwijl ze geen gemeenschappelijke taal hadden.
Vervolgens waren de jongeren aan de beurt om hun ervaringen te delen met het project ‘Peace Leaders’, een opleiding die hen in staat stelt zich instrumenten eigen te maken waarmee ze in hun omgeving ruimtes van vrede kunnen creëren.
Koen Vanreusel, de vertegenwoordiger van het project ‘Economie van de Gemeenschap’, presenteerde de overgang van de coöperatie Solidar te Rotselaar naar het project voor een leerstoel ‘Economie van de Gemeenschap’ aan de KULeuven.
Een eucharistieviering vormde de afsluiting van het ochtendprogramma.
’s Middags werd er een breed scala aan workshops aangeboden die tegemoetkwamen aan de behoefte aan verdieping en uitwisseling, zowel op persoonlijk vlak als rond het gezin, of in relatie tot mensen van verschillende religies, of op creatief gebied: het ontwerpen van een klein abstract beeldje of het oefenen van liederen van de Beweging.
Tot slot werd het jongerenproject ‘Focolare Belgium Become Peace Leaders 2026-2028’ voorgesteld. Het draait om de komst van het professionele Focolare-ensemble GEN VERDE (muziek en dans) in november 2027, met workshops en een openbare voorstelling, en wil 100 jongeren tussen 17 en 30 jaar betrekken die de hoofdrol zullen spelen in dit nieuw avontuur.
Info: info@dialogue4all.org


