Međunarodnim i nacionalnim institucijama
Nacionalnim Komisijama UNESCO-a
Organizaciji Ujedinjenih Nacija
A P E L
#SignUpForPeace
Mi smo “Mladi za ujedinjeni svet” i pripadamo pokretu Fokolara nastalom 1943. u Italiji, iz iskustva Kjare Lubik. Ima nas u celom svetu, različitih smo vera, kultura, ubeđenja i tradicija; prepoznajemo se u principu univerzalnog bratstva i zalažemo se da živimo prema takozvanom Zlatnom pravilu koji poziva da činimo drugima ono što bismo želeli da drugi čine nama.
Svesni smo aktuelnog globalnog scenarija prepunog brojnim konfliktima iz kojih proizilaze fenomeni kao što su migracije naroda koji pokušavaju da pobegnu od nasilja, ekstremnog siromaštva, od gladi i od društvenih nepravdi, čije su žrtve u svojim Zemljama. Ove duboke rane nas direktno dotiču i podstiču da tražimo konkretna rešenja, kojima posvećujemo svoje lično zalaganje.
Kao Mladi za ujedinjeni svet u celom svetu ostvarujemo mnogobrojne inicijative usmerene ka promovisanju mira, saradnje, jedinstva među narodima. Sakupili smo sve ove „deliće bratstva“ u projektu United World Project: njime želimo da pokažemo da osim što bratstvo jeste naše životno usmerenje, može postati i novi temelj politike, ekonomije, poslovanja, sporta i svih ostalih oblasti ljudskog delovanja.
Za ostvarenje univerzalnog bratstva nije dovoljna dobra volja pojedinca: ubeđeni smo da je neophodno političko delovanje direktno usmereno na uzroke konflikta i na uslove koji stvaraju nejednakost.
Kod izgradnje mira na prvo mesto postavlja se pitanje strahovitih izdataka pojedinačnih Zemalja na trgovinu oružjem. Svake godine imamo oko pola miliona žrtava korišćenja oružja. Analiziranjem tokova izvoza oružja evidentirano je da najveći proizvođači iste izvoze u države u kojima postoje konflikti u toku (Arhiva razoružanja). Prema podacima Visokog komesarijata Ujedinjenih Nacija za izbeglice samo u toku 2014. godine bilo je najmanje 218 hiljada izbeglica koje su prešle Mediteransko more kako bi pobegle iz ovih ratnih zona , dok broj zabeleženih žrtava iznosi 3419: humanitarna kriza koja zahteva koordiniranu intervenciju međunarodne zajednice.
Godine 2000. predsednici Država i vlasti svih zemalja članica ONU-a potpisali su u Nju Jorku “Milenijumsku Deklaraciju”, u kojoj izjavljuju da “Globalizovana civilizacija trećeg milenijuma poseduje bogatstvo, znanje i sredstva kako bi se ostvario san čovečanstva oslobođenog od bede i nedostatka osnovnih potreba”. Ovi ciljevi trebalo je da budu ostvareni u toku 2015. ali to nije postignuto.
Još su otvorena brojna pitanja. Zato apelujemo na Institucije i tražimo:
- Redukovanje javnih finansiranja koja su određena za naoružanje u cilju garantovanja pravednije raspodele dobara. Trenutno vojni troškovi na globalnom nivou iznose 1740 milijardi dolara (Arhiva razoružanja). Smatramo da je neophodna inverzija pravca kretanja aktuelnih investicija u cilju najveće podrške saradnji među Državama radi stvaranja mira.
- U borbi sa siromaštvom delovati na sam koren nejednakosti. Finansijska kriza, međutim, u poslednje vreme pojačala je razliku između bogatih i siromašnih. Više od 35% svetskog stanovništva je neishranjeno dok bi bilo dovoljno 20 centi dnevno da se sačuva jedno dete od gladi (World Food Programme).
- Revidirati postojeće modele upravljanja: neophodna je veća demokratska kontrola u izboru ekonomske i monetarne politike i veći nadzor nad finansijskim institucijama čije delovanje je jedan od osnovnih faktora ekonomske krize. Potrebno je ponovo otkriti političku viziju koja će biti usredsređena na opšte dobro i preinačiti novac i finansije u sredstvo a ne u cilj ljudskog delovanja.
- Usvojiti model organizovanog pravnog sistema kao opoziciju kriminalnim fenomenima kao što su trgovina narkoticima, trgovina ljudima, nepropisna zloupotreba okoline. Posebno zahtevamo da se obnovi zalaganje za efikasno rešavanje neobuzdanog širenja korupciji u institucijama.
- Garantovanje nivoa opšteg osnovnog obrazovanja u cilju omogućavanja potpunog razvoja ljudske osobe i njene sposobnosti za samoopredeljenje. Prema nedavnim podacima Unesca (2014) na deset dece jedno nema pristup školovanju, a 759 miliona odraslih nisu sposobni da čitaju i pišu.
Pozivamo verske lidere, ličnosti kulture, umetnosti, sporta i sve ljude dobre volje da se priključe ovom apelu nastojeći da živimo Gandijeve reči: “Budi ti promena koju bi voleo da vidiš u svetu“.
24. septembar 2015.
Mladi za ujedinjeni svet