Za mir i jedinstvo među narodima

 
Pred humanitarnom dramom izbeglih, mladi Pokreta fokolara, u akciji na mnogobrojnim frontovima, apeluju međunarodnim organima i se zalažu u prvim redovima zajedno sa celim Pokretom.

Redukovati javna finansiranja predodređena za naoružanje; delovati na sam koren nejednakosti u borbi protiv siromaštva; revidirati postojeće modele vlasti i uprave; usvojiti model organizovanog legaliteta u opoziciji kriminalnih fenomena; garantovati jedinstveni nivo univerzalnog osnovnog obrazovanja. Ovo su osnovnih 5 tačaka Apela Mladih za Ujedinjeni Svet Pokreta Fokolara (MUS), koje su upućene nacionalnim Parlamentima, Evropskom Parlamentu, nacionalnim komisijama UNESCO-a i Ujedinjenim Nacijama.

Apel je lansiran 12. marta ove godine, kada su 350 mladih predstavnika iz 39 Zemalja, okupljeni u Ministarkoj Komori italijanskog Parlamenta, izneli u javnost ovaj neodložan apel.

Reči koje odjekuju ovih dana, življe nego ikada, pred humanitarnom dramom koja više ne može čekati na političke refleksije i razmišljanja ili na nacionalne i internacionalne birokratije, su sledeće: «Svesni smo globalnog aktuelnog scenarija izazvanog brojnim konfliktima, iz kojih proističu fenomeni kao migracije naroda koji su žrtve i pokušavaju da pobegnu od nasilja, od ekstremnog siromaštva, od gladi i socijalne nepravde u svojim Zemljama. Ove duboke povrede direktno nas uključuju i podsticaju da tražimo konkretna rešenja, kojima ćemo posvetiti naš lični trud i angažovanje“.

 «Za ostvarenje sveopšteg bratstva – dodaju između ostalog – nije dovoljna dobra volja pojedinca: ubeđeni smo, zaista, da je neophodna direktna politička akcija, koja će uticati na uzroke konflikata i na uslove koji stvaraju nejednakost». U Apelu, mladi ne samo da osuđuju ove uzroke, štaviše, postavljaju jasne i eksplicitne zahteve.

Danas, ispred neodložnosti ove humanitarne drame, mladi podižu svoj glas da kažu “Želimo mir i jedinstvo među narodima”. Pozivaju da se ovaj Apel proširi, da se što pre predstavi internacionalnim, nacionalnim, lokalnim institucijama (ONU, UNESCO, Predsednicima država, Parlamentima, gradonačelnicima itd.) kao i verskim liderima.

Od 11 Septembra lansirali su akciju da «izvrše invaziju na društvene mreže sa hashtagom #OPENYOURBORDERS (“otvori svoje granice”), i pokrenuli konkretne inicijative, koje će zajednički voditi napred i koje će ujediniti već postojećim projektima, okupljenim na stranici United World Project.
Na Facebook straniciDialogue to unlock’ (“Otključiti dijalog”) ili putem e-mail adrese info@unitedworldproject.org mogu se objaviti fotografije, svedočanstva, video zapisi, u korist prihvatanja i mira.

Rules(500)