Luksemburg: nagrada za mir za 2015. godinu Novom čovečanstvu

 
Drugog oktobra je svečano uručena luksemburška nagrada za mir za 2015. godinu. Ceremonija je održana u sedištu Evropskog parlamenta u Luksemburgu.

Nagrada koju dodeljuje Šengenska fondacija za mir je ove godine pripala Novom čovečanstvu – NVO koja predstavlja Pokret fokolara u međunarodnim organizacijama – a povod je bio Svetski forum mladih za mir koje su ove dve organizacije zajednički organizovale u saradnji sa američkim koledžom Rowad American College u maju mesecu u Kairu. Ovo je deo projekta Živeti u miru (Living Peace) koji je uključio preko 80.000 studenata i 200 škola širom sveta u projekte i sprovođenje aktivnosti obrazovanja o miru.

«Impresionirani neverovatnim volonterskim radom tolikog broja mladih članova pokreta fokolara – napisao je predsednik Foruma i fondacije, Dominikus Rode – spontano smo odlučili da Novom čovečanstvu dodelimo Luksemburšku nagradu za mir za 2015. godinu ».

«Ovo je dan velike radosti, jer motivi iz kojih je nastalo Novo čovečanstvo – izjavio je predsednik organizacije, Marko Desalvo, primajući nagradu – jesu upravo da se doprinese uspostavljanju jedinstva među ljudima, poštujući pritom svačiji identitet i šireći univerzalni duh bratstva. Zahvalni smo na ovom priznanju, ali ga vidimo pre svega kao ohrabrenje da nastavimo sa radom koji smo započeli».

Predstavljajući aktivnosti Novog čovečanstva u “konfliktnim zonama” kao što je Sirija ili Srednji Istok, ali i u čitavoj Evropi, gospodin Desalvo je zajedno sa podpredsednicom Cecilijom Landuči i predstavnicom mladih, Anitom Martinez – takođe objavio da će biti raspisana peticija upućena liderima širom sveta, sve do Ujedinjenih nacija: «U ovom apelu – kako se navodi – molimo mlade celog sveta da nastave da se bore protiv ekstremnog siromaštva u obnovljenim naporima na smanjenju nejednakosti, angažovanju da svi dobiju osnovno školovanje, da se smanje javna ulaganja u naoružanje, kako bi se stvorili novi fondovi za razvoj; da se preispitaju aktuelni sistemi uprave u smislu veće demokratske kontrole nad ekonomskom i monetarnom politikom, i da se usvoje novi sistemi primene zakona u borbi protiv organizovanog kriminala».

Svetski Forum mladih za mir, u okviru kojeg je dodeljena nagrada, predstavlja unapređenu platformu na svetskom nivou za razmenu slučajeva najbolje prakse među udruženjima i pojedincima koji su aktivni u mirnodopskom sektoru. Platforma okuplja veliki broj profesionalaca iz svih delova sveta koji razmenjuju svoja iskustva.

Različite intervencije su pokazale da pribegavanje nenasilnim načinima rešavanja sukoba uvek donosi bolje rezultate od ratnih rešenja, posmatrano na svim nivoima i sa različitih stanovišta. Bilo je i svedočenja izbeglica iz Sirije i drugih zemalja, potom svedočenja osoba koje su ih prihvatile, i drugih ljudi koji nastavljaju da daju svoj doprinos miru, u vidu lekarske pomoći, umetničke kreacije ili duhovne podrške.

Sledeći Forum će se održati u Florianopolisu (Brazil) u septembru 2016. i već su započele pripreme za to; te pripreme su zapravo samo rezultat svakodnevnog angažovanja, kako potvrđuju brojni utisci i svedočenja učesnika.

Jedna sirijanka, na primer, na pitanje šta bi rekla svojim prijateljima fokolarima koji su ostali u Alepu, Damasku i drugim lokacijama u Siriji, odgovorila je: «Život je dragocen. Ako su oni još uvek u Siriji, to znači da još uvek imaju neke obaveze prema ljudima tamo i poruku koju žele da im prenesu. Onaj ko izađe iz Sirije mora da nastavi da radi misleći na one koji ne mogu da napuste zemlju. Molim se Bogu neprestano da rat prestane i da nas spase od ove tragedije, da možemo živeti u miru».

Rules(500)