Politički pokret za jedinstvo (PPJ) je međunarodna laboratorija u kojoj se političkim radom zajedno bave izabrani političari različitog nivoa ili opozicionari iz raznih političkih partija i pokreta, diplomate, javni funkcioneri, politikolozi, građanski aktivisti, mladi koji se interesuju za život sopstvenog grada i za svetska pitanja, i svi oni koji žele da ostvaruju svoje pravo-obavezu da doprinose zajedničkom dobru.
PPJ ima svoje korene u istorijatu i harizmi pokreta jedinstva Kjare Lubik. Među prvim izuzetnim svedocima na političkom planu bio je Iđino Đordani, jedna od velikih figura dvadesetog veka u Italiji, član Osnivačke skupštine i član Doma poslanika, nižeg doma Parlamenta.
Zvanično je PPJ ugledao svetlost 2. maja 1996. u Napulju (Italija), kada se Kjara Lubik susrela sa grupom političara u različitim ulogama i različitog kulturnog opredeljenja.
Danas je Pokret raširen u Italiji, raznim zemljama Evrope, Južne Amerike i Azije.
Horizont
Cilj pokreta PPJ je da doprinese izgradnji mira i jedinstva među narodima na Zemlji, a svoju inspiraciju za političku akciju nalazi u principu univerzalnog bratstva, da bi potom ovaj princip pretočio u događaje, prava i obaveze, posmatrajući lokalne, nacionalne i međunarodne institucije u tom kontekstu.
U scenariju međuzavisnosti koji povezuje osobe, grupe i nacije, PPJ bira instrumente i pravac “politike zajednice” u kojoj se politička akcija stavlja u službu ljudske socijalizacije i u formi dijaloga daje prostor za sve pozitivne ljudske postupke, koji su već pretočeni u praksu.
Inicijative
U društvenom tkivu gradova i na sednicama nacionalnih skupština, u strukturama lokalne uprave i u javnoj raspravi, PPJ nudi mesto susreta i dijaloga, otvoreno za sve političke subjekte. Promoviše aktivnosti i seminare, kampanje senzitivizacije i kongrese na međunarodnom nivou, gde različiti misaoni i iskustveni doprinosi učestvuju u istraživanju i isprobavanju novih načina rešenja problema građanske zajednice.
Naglasak je na učešću, da bi se negovala kultura građanstva zasnovana na zajedničkim vrednostima, i da bi se adekvatno i dosledno pojačavale mere inkluzije i socijalne kohezije.
Posebna pažnja se poklanja mladima, protagonistima edukativnih programa o građanskom angažovanju i aktivnom i svesnom učešću u javnom životu. Postoji jedna međunarodna mreža škola koje pružaju obrazovanje iz sociologije i politike, i takve škole rade u nekoliko desetina gradova u Italiji, Argentini, Brazilu, Južnoj Koreji.
Prenosimo kratak izveštaj Marka Radakovića, Pravoslavnog teologa i veroučitelja, u sastavu srpske delegacije na Ekumenskoj konferenciji „Called to hope – Prizvani na nadu“ u Rimu u organizaciji Pokreta fokolara. Mnoge teme su dotaknute iz više uglova u plenarnim izlaganjima, tokom razmene u grupama ili u poznanstvima u pauzama.
Izgnanstvo u Vavilonu i uništenje hrama u Jerusalimu izazvali su duboku kolektivnu traumu u narodu Izraela i postavili važno teološko pitanje: Da li je Bog još uvek sa nama ili nas je napustio? (…)
Sišavši sa gore, nakon noći provedene u molitvi, Isus izabere svoje apostole. Stigavši na visoravan, obraća im se dugim govorom koji započinje proglašenjem Blaženstava…
Ovaj veb-sajt koristi "kolačiće", uključujući kolačiće trećih strana, koji su neophodni za optimizaciju vaše internet pretrage. Zatvaranjem ovog banera, ili nastavkom pretrage sajta, dajete pristanak za naše smernice kolačića. [OK] Dokument sa više informacija opisuje kako da isključite kolačiće. [OK] [Dokument sa više informacija].
OkRead more