Politički pokret za jedinstvo 

Šta je to?

Politički pokret za jedinstvo (PPJ) je međunarodna laboratorija u kojoj se političkim radom zajedno bave izabrani političari različitog nivoa ili opozicionari iz raznih političkih partija i pokreta, diplomate, javni funkcioneri, politikolozi, građanski aktivisti, mladi koji se interesuju za život sopstvenog grada i za svetska pitanja, i svi oni koji žele da ostvaruju svoje pravo-obavezu da doprinose zajedničkom dobru.

Zvanični sajt: www.mppu.org

Istorija

PPJ ima svoje korene u istorijatu i harizmi pokreta jedinstva Kjare Lubik. Među prvim izuzetnim svedocima na političkom planu bio je Iđino Đordani, jedna od velikih figura dvadesetog veka u Italiji, član Osnivačke skupštine i član Doma poslanika, nižeg doma Parlamenta.

Zvanično je PPJ ugledao svetlost 2. maja 1996. u Napulju (Italija), kada se Kjara Lubik susrela sa grupom političara u različitim ulogama i različitog kulturnog opredeljenja.

Danas je Pokret raširen u Italiji, raznim zemljama Evrope, Južne Amerike i Azije.

Horizont

Cilj pokreta PPJ je da doprinese izgradnji mira i jedinstva među narodima na Zemlji, a svoju inspiraciju za političku akciju nalazi u principu univerzalnog bratstva, da bi potom ovaj princip pretočio u događaje, prava i obaveze,  posmatrajući lokalne, nacionalne i međunarodne institucije u tom kontekstu.

U scenariju međuzavisnosti koji povezuje osobe, grupe i nacije, PPJ bira instrumente i pravac “politike zajednice” u kojoj se politička akcija stavlja u službu ljudske socijalizacije i u formi dijaloga daje prostor za sve pozitivne ljudske postupke, koji su već pretočeni u praksu.

Inicijative

U društvenom tkivu gradova i na sednicama nacionalnih skupština, u strukturama lokalne uprave i u javnoj raspravi, PPJ nudi mesto susreta i dijaloga, otvoreno za sve političke subjekte. Promoviše aktivnosti i seminare, kampanje senzitivizacije i kongrese na međunarodnom nivou, gde različiti misaoni i iskustveni doprinosi učestvuju u istraživanju i isprobavanju novih načina rešenja problema građanske zajednice.

Naglasak je na učešću, da bi se negovala kultura građanstva zasnovana na zajedničkim vrednostima, i da bi se adekvatno i dosledno pojačavale mere inkluzije i socijalne kohezije.

Posebna pažnja se poklanja mladima, protagonistima edukativnih programa o građanskom angažovanju i aktivnom i svesnom učešću u javnom životu. Postoji jedna međunarodna mreža škola koje pružaju obrazovanje iz sociologije i politike,  i takve škole rade u nekoliko desetina gradova u Italiji, Argentini, Brazilu, Južnoj Koreji.

Životne priče

test_marius=
Korizma: pustinja da se otkrije istina

Korizma: pustinja da se otkrije istina

Neka 40 dana koji prethode Uskrsu budu ponovno otkrivanje nas samih izvan uticaja sveta. Zbog toga je važno „učiniti pustinjom“ gde god da se nalazimo.Neka 40 dana koji prethode Uskrsu budu ponovno otkrivanje nas samih izvan uticaja sveta. Zbog toga je važno „učiniti pustinjom“ gde god da se nalazimo.

[Pročitaj više]
test_marius=
„Sve kod vas neka bude u ljubavi.“ (1 Kor 16,14)

„Sve kod vas neka bude u ljubavi.“ (1 Kor 16,14)

Ovog meseca, dozvolimo da reči i iskustva apostola Pavla budu svetlo za naše delovanje .
On nam, kao i hrišćanima iz Korinta, šalje snažnu poruku: srce Jevanđelja je milosrđe, agape, bezinteresna ljubav među braćom.
Ova Reč života je deo zaključka pisma, u kome nas podseća na ljubav i objašnjava je u svim njenim nijansama: ona je strpljiva, dobronamerna, voli istinu, ne traži svoj interes …
Ovako doživljena međusobna ljubav u hrišćanskoj zajednici je melem za podele koje joj uvek prete i znak je nade za celo čovečanstvo.

[Pročitaj više]