Trebalo bi da živimo u međusobnoj ljubavi i trudimo se da u svom životu što bolje i verodostojnije ostvarimo Isusovu Novu zapovest: “Zapovest vam novu dajem: Ljubite jedni druge kao što sam ja vas ljubio.” (Jovan 15,12)

Nova zapovest
Ako smo jedno telo u Hristu, onda naša međusobna sloga i jedinstvo mora nadmašiti bilo koju drugu povezanost, a izraz “Philadelphia” dovoljno je svedočanstvo da je to medu prvim hrišćanima bilo zaista tako.

Međusobna ljubav, kako to od nas traži Novi zavet, nosi u sebi sva obeležja bratske ljubavi; duboku privrženost, ljubav koja se ne meri malom merom: “Bratskom ljubavlju budite jedan k drugom ljubazni…” (Rim 12,10), “A pre svega imajte neprestanu ljubav među sobom…”(1 Pet. 4,8), “… tako ljubite jedni druge u predanju iz dubine srca!” (1 Pet. 1,22). Sveto pismo traži ljubav koja treba da bude snažna, ali isto tako i plemenita (iz čista srca).

Jedna takva ljubav koja istovremeno sadrži i snagu i nežnost, mora odrediti i odnos između verskih poglavara i vernika: „Mogli smo vam biti na dosadu, kao Hristovi apostoli; ali bismo krotki među vama, kao što dojilica neguje svoju decu“ (1 Sol. 2,7). Time se isključuje površna i usiljena srdačnost, koja nije pravedna prema bratu koji u sebi nosi Boga… Naša međusobna ljubav mora biti jača od smrti. Ne smemo ići ispod tog zahteva. Međutim, taj cilj možemo da postignemo samo dubokom ličnom povezanošću s Bogom. Jer, što je jača naša ljubav prema Bogu, to će zrelija biti naša ljubav prema bližnjem, a rezultat toga je sve jača i vidljivija Isusova prisutnost medu nama, “Da i svet veruje…” (Jovan 17,21).

(Kjara Lubik)

Životne priče

test_marius=
Korizma: pustinja da se otkrije istina

Korizma: pustinja da se otkrije istina

Neka 40 dana koji prethode Uskrsu budu ponovno otkrivanje nas samih izvan uticaja sveta. Zbog toga je važno „učiniti pustinjom“ gde god da se nalazimo.Neka 40 dana koji prethode Uskrsu budu ponovno otkrivanje nas samih izvan uticaja sveta. Zbog toga je važno „učiniti pustinjom“ gde god da se nalazimo.

[Pročitaj više]